Jak dbać o żywopłot w ogrodzie?

Naturalnym ogrodzeniem, oddzielającym prywatną posesję od chodnika i ulicy, może być zielona ściana w postaci żywopłotu. Będzie to praktyczna dekoracja ogrodu pod warunkiem, że się o nią należycie zadba. W przeciwnym razie uzyska się efekt odwrotny do zamierzonego i żywopłot będzie wręcz szpecić. Wyposażyć trzeba się w odpowiednie narzędzia, typu pilarki i sekatory do żywopłotu, które pomogą uzyskać pożądany efekt i ładnie uformować roślinność. Nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu i nawożeniu w zależności od rodzaju żywopłotu.

Czego potrzebuje żywopłot do prawidłowego rozwoju?

Pielęgnacja żywopłotu polega przede wszystkim na jego przycinaniu, nawożeniu i podlewaniu. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne muszą być jednak przeprowadzane w odpowiednim czasie i terminie. Istotne jest to, jakie rośliny tworzą żywotność, bo każdy gatunek ma swoje indywidualne potrzeby, wymagania i preferencje. Wyróżnia się żywopłoty formowane, którym można nadawać preferowany kształt i nieformowane. W zależności od preferencji zieloną ścianę mogą tworzyć drzewa i krzewy liściaste lub iglaste. Regularne przycinanie żywopłotu to podstawa, nie można pozwolić mu się nadmiernie rozrosnąć. Do przycinania najlepiej sprawdzają się nożyce do żywopłotu na wysięgniku, dzięki czemu będzie można dotrzeć nawet do wysoko położonych gałązek. Za najwygodniejsze uznaje się nożyce zasilane akumulatorowo, gdyż są mobilne, nie trzeba przejmować się żadnym kablem. Żywopłot wymaga regularnego podlewania, dlatego jeśli ktoś nie ma czasu lub nie pamięta o zasilaniu go wodą, warto zainstalować kropelkowy system nawadniania. Jest to szczególnie ważne przy młodym żywopłocie, bo ten starszy, gdy rośliny się już dobrze ukorzenią, nie wymaga tak często podlewania. Istotne jest też to, aby robić to w prawidłowy sposób – zawsze podlewa się do korzeni, a nie bezpośrednio na roślinę. Pora dnia także ma znaczenie – podlewać powinno się wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, czyli przed wschodem lub po zachodzie słońca.

Im częściej i mocniej przycina się żywopłot, tym potrzebuje on więcej nawozu. Bez dostarczenia składników odżywczych nie ma co liczyć na pojawienie się przyrostów. Zaleca się stosować przede wszystkim kompost, bo w jego przypadku zmniejsza się ryzyko przedawkowania. Żywopłot powinno się nawozić wczesną wiosną. Ostrożność trzeba zachować przy używaniu nawozów chemicznych do żywopłotów, zawsze postępuj zgodnie z zalecaniami producenta wybranego produktu. Jeśli żywopłot ma być bujny i mocny, to należy go zacząć przycinać już od samego początku, czyli od nasadzenia. Zazwyczaj wystarczy dokonać cięcia raz w roku lub częściej, w przypadku tego formowanego.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy