Jak dbać o trawnik w ogrodzie? Porady i wskazówki

Ogród przydomowy to idealne miejsce na zdrowe spędzanie czasu wolnego, odpoczywając samemu lub w gronie najbliższych. Piękny ogród wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z najważniejszych jego elementów jest trawnik. Duża, zielona powierzchnia ozdobi każdy teren, a także zagwarantuje udany wypoczynek. Jak dbać o trawę? W jakie urządzenia najlepiej się wyposażyć? Na te, a także inne pytania odpowiadamy w tym artykule. Zapraszamy!

Jak dbać o trawnik w ogrodzie – podstawowe informacje

Kluczem do sukcesu jest regularne wykonywanie trzech czynności: koszenia, podlewania oraz nawożenia. Prawidłowa pielęgnacja zagwarantuje nam idealnie równy, pozbawiony chwastów, nasycony w zieleń trawnik. Dbanie o trawę to proste, ale dość czasochłonne zadanie. Istnieją jednak sposoby na zaoszczędzenie czasu, o których opowiemy w kolejnych rozdziałach.

Jak dbać o trawnik – koszenie trawy

Jedną z najważniejszych czynności jest koszenie trawnika. Współcześnie dysponujemy doskonałymi urządzeniami jak kosiarki, które zdecydowanie ułatwają nam regularne dbanie o trawnik. Portal homelook.pl przygotował ciekawy poradnik przy wyborze i ranking kosiarek elektrycznych, z którym zdecydowanie warto się zapoznać.

Regularne koszenie trawy zapewni równomierny rozwój oraz elegancką prezencję naszego przydomowego trawnika. Pierwsze koszenie w roku zazwyczaj powinno mieć miejsce w marcu lub na początku kwietnia, gdy wysokość źdźbeł zawiera się w przedziale 8-10cm. Wpływ na to ma pogoda, szczególnie ilość opadów deszczu. Ostatnie ścinanie trawy zazwyczaj wykonuje się w październiku. Koszenie trawy może także służyć jako naturalne nawożenie. Jeśli skoszone źdźbła trawy są krótkie (do 4cm), to możemy je pozostawić na naszej murawie. Szybko się rozłożą i zasilą wzrastający trawnik.

Jak często kosić trawę?

Koszenie trawy musi odbywać się systematycznie. Najlepiej jest to robić co tydzień. Lepsze jest częste skaszanie krótkich części źdźbeł niż rzadsze, mocniejsze skracanie trawy. Podczas pierwszych 2-3 koszeń młodego trawnika skróćmy źdźbła jedynie o 1-2cm. Następnie możemy systematycznie zmniejszać wysokość koszenia, aż dotrzemy do pożądanej długości. Trawa najlepiej prezentuje się przy wysokości od 3 do 5cm. W czasie upałów jednak powinniśmy utrzymywać jej nieco wyższą długość – od 6 do 8cm. Koszenie wykonujmy wtedy, gdy trawnik jest suchy, najlepiej rano, wieczorem, lub w ciągu pochmurnego dnia. Trawę należy na koniec podlać.

Czym kosić trawę?

Do koszenia trawy możemy użyć podkaszarki, wykaszarki, kosiarki elektrycznej, spalinowej lub traktorka ogrodowego. Wszystkie te urządzenia sprawdzają się doskonale w pewnych zadaniach. Najbardziej uniwersalne, nadające się do mniejszych, jak i większych ogrodów przydomowych są kosiarki elektryczne oraz spalinowe. Modele elektryczne charakteryzują się dobrą kulturą pracy, atrakcyjną ceną oraz łatwością obsługi. Kosiarki spalinowe są zwykle nieco większe i głośniejsze. To urządzenia o wysokiej mocy i niezawodności. Niezależnie od posiadanego przez nas urządzenia, pamiętajmy o odpowiednim jego serwisowaniu, w tym utrzymywaniu ostrza w dobrym stanie. Stępione noże porozrywają trawę, co pogorszy jej prezencję. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym przez homelook.pl artykułem poradnikowym i rankingowym przy wyborze najlepszej kosiarki.

Jak dbać o trawnik – podlewanie trawy

Odpowiednie nawodnienie roślinności ma kluczową rolę w jej rozwoju. Dobrze podlewana trawa rozbuduje swój system korzeni, dzięki czemu uodporni się na susze, a jej kolor będzie żywy. Podlewanie trawnika to czynność, która wymaga cierpliwości. Piękny wygląd ogrodu powinien jednak wynagrodzić ten trud. Zapraszamy też do zapoznania się z artykułem poralu homelook.pl o systemach nawadniania ogrodu.

Jak podlewać trawę?

Podczas podlewania trawy strumień wody powinien być jak najmocniej rozproszony. Zwiększy to równomierność rozprowadzania się kropel. Podczas nawadniania powinniśmy doprowadzić wodę do głębokości co najmniej kilkunastu centymetrów w głąb ziemi. Musimy zatem rozprowadzić znaczną ilość wody. Pozwoli to na znaczne rozwinięcie się systemu korzeni trawnika. W przeciwnym wypadku, trawa będzie bardzo wrażliwa na suszę. Nie pozwólmy jednak na to, aby woda całkiem stała na murawie. Najlepiej jest podlewać kilkukrotnie w odstępach co parę minut.

Jak często podlewać trawnik?

Podlewanie trawy dużą ilością wody sprawia, że możemy tę czynność wykonywać co kilka dni, a nawet raz w tygodniu. Codzienne podlewanie dużymi porcjami wody jest wręcz niezalecane. Wpływ na częstotliwość naszego podlewania powinna mieć także pogoda. W czasie upalnych, suchych dni warto zwiększyć częstotliwość. Deszczowa pora natomiast wyręcza nas w tym działaniu. Jeśli podlewamy naszą murawę mniejszymi ilościami wody, to powinniśmy robić to częściej – np. codziennie. Nie jest to jednak najlepszy sposób nawadniania, gdyż spowoduje większą wrażliwość trawy na susze.

Kiedy podlewać trawnik – zalecane godziny podlewania

Pora dnia ma znaczny wpływ na skuteczność naszego nawadniania. Głównym powodem jest wysoka temperatura podczas słonecznych dni. Znaczna ilość wody dostarczonej na trawnik podczas ciepłego popołudnia nie dostanie się do korzeni trawy, gdyż wyparuje. Podlewanie trawnika należy zatem robić rano, jeszcze gdy temperatura nie zdąży znacznie wzrosnąć, lub wieczorem. Ta druga pora jest jednak mniej korzystna, gdyż trawa przez długi czas będzie wilgotna. Zwiększy to jej podatność na choroby grzybowe. Wyjątkiem od opisywanej reguły są mocno pochmurne, chłodne dni. W ich trakcie woda paruje znacznie wolniej, co zwiększy skuteczność podlewania w południe. Odpowiednia pora nawadniania gwarantuje, że cała objętość zużytej przez nas wody dostanie się do ziemi. Zapobiegniemy także oparzeniom od słońca na źdźbłach trawy, gdyż krople wody skupiają promienie słoneczne.

Jak dbać o trawnik na wiosnę – jak przygotować trawnik na lato po zimie?

Wiosenna pora to idealny na czas na szybką poprawę wyglądu trawnika. Odpowiednie preparaty sprawią, że trawa szybko nabierze zdrowej, zielonej barwy, a także dobrze będzie się regenerowała po każdym koszeniu. Wyróżniamy dwa rodzaje nawożenia: mineralne oraz organiczne. Szczególnie polecamy to drugie z nich. Doskonałym przykładem nawozu organicznego jest kompost. To substancja powstała z odpadów roślinnych i zwierzęcych, które rozłożyły się w procesie kompostowania. Kompost przygotujemy w kompostowniku pojemniku łatwym do samodzielnego zrobienia lub kupienia. Przed zastosowaniem nawozu mineralnego najlepiej jest oddać próbkę gleby do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Dokładne badanie wskaże nam, czy powinniśmy zastosować odpowiedni preparat mineralny. Zbyt duża ilość tego typu nawozu może zniszczyć nasz trawnik, gdyż uniemożliwi mu pobieranie składników pokarmowych z gleby.

Jak dbać o trawę – podsumowanie

Dbanie o trawnik to czynność dość pracochłonna i żmudna. Łatwo się jednak do niej przyzwyczaić, a nawet czerpać przyjemność. Dobrze traktowany trawnik odwdzięczy nam się pięknymi, równymi i nasyconymi w zieleń źdźbłami, które stworzą wspaniały dywan przed naszym domem. To widok warty włożenia tego wysiłku.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy