Jak dbać o trawnik? Poznaj najważniejsze zasady

Jeżeli chcemy cieszyć się pięknym trawnikiem, musimy o niego należycie zadbać. W tym celu musimy wykonać kilka podstawowych czynności. Wówczas będzie on pięknym elementem naszego ogrodu i ozdobą domu. Jak pielęgnować trawnik?

Jak dbać o trawnik? Koszenie trawnika

Pierwszym elementem odpowiedzi jak dbać o trawnik jest oczywiście koszenie trawnika. To jedno z podstawowych obowiązków każdego właściciela ogrodu. Czynność tą należy wykonywać kosiarką o optymalnie naostrzonych nożach tnących, inaczej pielęgnacja murawy będzie znacznie utrudniona. Warto również pamiętać o systematyczności.

Co do wysokości, najlepiej utrzymywać trawę o długości 3-6 cm. Podczas panowania upałów warto jednak trawnik kosić nieco wyżej.

Jak dbać o trawnik? Dostarczenie tlenu glebie

Trawnik ma trochę więcej potrzeb niż podlewanie. Oprócz tego potrzebuje odpowiednich składników odżywczych oraz tlenu. Aby dostarczyć mu odpowiedniej ilości powietrza, niezbędny jest zabieg aeracji. Do tego potrzebujemy sprzętu, jakim jest wertykulator.

Proces ten polega na nakłuwaniu ziemi na głębokość około 10 cm. Co prawda można użyć do tego butów z kolcami lub wideł, jednak najbardziej polecanym sprzętem jest w typ wypadku dobry wertykulator.

Optymalnie napowietrzony trawnik jest gwarantem dobrych warunków do wzrostu. Trawa wówczas będzie równa i gęsta, a także odporniejsza na deptanie.

Jak dbać o trawnik? Nawożenie trawnika

Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie trawnika. Cały proces zapewnia odpowiedni wzrost i rozkrzewianie roślin. Nawożenie powinno odbywać się gdy gleba jest wilgotna, np. po deszczu lub podlewaniu. Warunkiem jest to, aby rośliny zdążyły obeschnąć.

Nowy trawnik powinno się zasilić składnikami odżywczymi po raz pierwszy wczesną jesienią. Wtedy rośliny będą dobrze przygotowane do zimy.

Wiosną rozsypuje się na trawnik wieloskładnikowy nawóz. Zabieg powtarza się w drugiej połowie lata. Nie ma przeciwwskazań, aby do pierwszych mrozów stosować nawóz jesienny.
Nie bez znaczenia pozostaje również rozsypywanie nawozu – powinno się to robić „na krzyż” tzn. raz w poprzek, a raz wzdłuż trawnika. Jeżeli to zbagatelizujemy, rośliny mogą rosnąć kępami o różnej wysokości i odcieniu zieleni.

Jak dbać o trawnik? Regularne podlewanie

Każdy właściciel ogrodu zdaje sobie sprawę z rangi czynności, jaką jest podlewanie. Czynność ta powinna odbywać się wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Wtedy ryzyko odparowania wody jest znikome.

Nie należy podlewać trawnika często poza okresem wegetacyjnym, wszak trawa nie potrzebuje wody kiedy nie rośnie. Podobnie jest jeżeli chodzi o zacienione fragmenty, które potrzebują zazwyczaj mniej podlewania.

Oznakami wysuszenia trawy są szare przebarwienia oraz widoczne ślady stóp, nawet godzinę po ich postawieniu. Jeżeli nie mamy czasu na podlewanie, warto zastanowić się nad zakupem automatycznych systemów nawadniania. Aby cieszyć pięknym trawnikiem, pamiętajmy także o wyrywaniu chwastów.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy