Jak czyścić kabinę prysznicową? – kilka wskazówek

Czyszczenie kabiny prysznicowej może być niekiedy problematyczne. Utrzymanie jej w czystości wymaga sporej pracy, a dodatkowe zakamarki nie ułatwiają tego zadania. Wiele osób uważa tą czynność za nieprzyjemną i unika jej wykonywania. Jednak mimo to należy pamiętać, że czysta i zadbana kabina prysznicowa to element łazienki, który sprawia, że wygląda ona na zadbaną i estetyczną. Jeśli zastanawiasz się jak czyścić kabinę prysznicową przeczytaj do końca ten artykuł, w którym rozwiejemy twoje wątpliwości.

Jak myć szybę i brodzik kabiny prysznicowej?

Największym wyzwaniem jakie stoi przed posiadaczami kabiny prysznicowej może okazać się jej mycie. Kiedy przy wyborze wanna czy prysznic decydujemy się na tę drugą opcję trzeba liczyć się z koniecznością częstego mycia kabiny prysznicowej oraz brodzika. Jest to nieodłączny element zachowania czystości w łazience. Należy pamiętać, że brodzik i drzwi kabiny prysznicowej to dwa różne elementy kabiny, które są wyprodukowane z innych materiałów. Na rynku są dostępne brodziki ceramiczne oraz wykonane z konglomeratu czy też akrylu. W zależności od tego trzeba zastosować inne sposoby dbania o ich estetyczny wygląd. Dlatego przed rozpoczęciem ich czyszczenia najlepiej zapoznać się z zaleceniami producenta. Aby pozbyć się niechcianych zacieków na szybie oraz utrzymać brodzik w czystości można skorzystać z gotowych środków czystości oferowanych w sklepach lub zastosować domowe metody.

Jakich środków chemicznych używać?

Na początek zabierając się za czyszczenie kabiny prysznicowej przy użyciu chemicznych środków czystości należy pamiętać o założeniu rękawiczek, aby chronić swoją skórę dłoni przed podrażnieniami. W sklepach są dostępne różnego rodzaju preparaty czyszczące, które różnią się między sobą składem. Przy zakupie warto zwracać uwagę, aby udział naturalnych składników był jak największy. Należy szczegółowo zapoznać się z zaleceniami producenta i stosować dany środek do odpowiednich elementów kabiny. Dodatkowo trzeba pamiętać, aby preparatów chemicznych nie używać w zamkniętej łazience, która ma słabą wentylację. Najlepszym rozwiązaniem będzie otwarcie okna, jeśli łazienka je posiada lub zadbanie o otworzenie drzwi. W ten sposób zapobiegniemy podrażnień i uczuleń dla naszych oczu, skóry oraz dróg oddechowych.

Jak umyć kabinę prysznicową

Domowy sposób na kamień w kabinie prysznicowej

Zastanawiając się jak czyścić kabinę prysznicową z kamienia można pomyśleć o kilku sprawdzonych domowych patentach. Ich prawidłowe zastosowanie z pewnością może przynieść oczekiwane rezultaty.

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które pozwolą na przeprowadzenie metamorfozy Twojej kabiny prysznicowej:

  • Czyszczenie octem – połączenie octu z ciepłą wodą w stosunku 1:1 to roztwór, który potrafi zdziałać cuda. Należy przelać go do spryskiwacza i równomiernie spryskać nim całą powierzchnię kabiny. Następnie najlepiej odczekać około 20 minut i wytrzeć wszystko ściereczką z mikrofibry. Jest to również świetny sposób na uzyskanie blasku armatury łazienkowej, na której często osadza się kamień.
  • Kwasek cytrynowy – do 200 ml ciepłej wody należy wsypać dwie łyżeczki kwasku cytrynowego i następnie dokładnie wszystko wymieszać. Podobnie jak w poprzednim przypadku też najwygodniej będzie przelać roztwór do butelki ze spryskiwaczem, aby ułatwić sobie zadanie. Zabrudzone miejsca należy dokładnie spryskać i pozostawić na około godzinę, aby kwasek mógł prawidłowo zadziałać. Po upływie tego czasu można całą powierzchnię spłukać ciepłą wodą i wytrzeć ściereczką.
  • Użycie sody oczyszczonej – jest to bardzo uniwersalny środek, który z powodzeniem może zastąpić wiele chemicznych środków czystości. Sodę oczyszczoną wystarczy połączyć z niewielką ilością wody, aby powstała gęsta masa. Tak oto powstałą substancję można zastosować do pozbycia się nalotu na silikonie wokół brodzika lub wyczyścić nią cały brodzik. Wystarczy rozprowadzić preparat na zabrudzoną powierzchnię i następnie wszystko spłukać.

Zobacz także: Sposoby na mycie fug

Domowy sposób na kamień w kabinie prysznicowej

Systematyczność w myciu to klucz do sukcesu

Aby uzyskać zadowalające efekty z wykonanej pracy powinniśmy regularnie dbać o czystość kabiny prysznicowej. Najważniejsze to zapobiegać nowo powstającemu kamieniu oraz osadowi. W tym celu powinniśmy pamiętać o regularnym spłukiwaniu kabiny po każdej kąpieli. W taki sposób trwały osad nie powinien zdążyć się utworzyć. Ponadto, najlepszym rozwiązaniem przy czyszczeniu będzie używanie ściereczek wykonanych z mikrofibry oraz gumowych ściągaczek do wody, aby uniknąć zarysowań, które mogą powodować szorstkie gąbki.

 

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy