Jak często wymieniać ręczniki w domu? – kilka prostych wskazówek

W domu posiadamy wiele rzeczy, których używamy na co dzień bardzo często, jednak mimo to pierzemy je zbyt rzadko. Jakie są to przedmioty? Możemy zaliczyć do nich właśnie ręczniki. Myśląc o nich często powstaje pytanie jak często należy je wymieniać. Dlatego poznaj nasze wskazówki odnośnie systematycznych wymian ręczników i dowiedz się jak często wymieniać ręczniki.

Dlaczego powinniśmy wymieniać ręczniki na nowe?

Powód, dla którego wymiana ręczników jest bardzo ważna, okazuje się być oczywisty. Mimo że po kąpieli wycieramy ręcznikiem swoje czyste ciało, to i tak pozostają na materiale resztki brudu. Przede wszystkim na ręczniku zostaje starty martwy naskórek oraz miliony bakterii. Zazwyczaj ręczniki wiszą w łazience przez cały dzień, w trakcie którego nieustannie wchłaniają kurz i nowe bakterie znajdujące się w powietrzu.

Co może spowodować zbyt rzadka wymiana ręczników?

Przez to, że ręcznik jest materiałem, którego używa się do wycierania, nasiąka on wilgocią i staje się siedliskiem bakterii. Zbyt rzadka wymiana ręczników przeznaczonych przede wszystkim do twarzy może przyczyniać się rozwoju problemów skórnych takich jak trądzik, wysypka lub świąd. Dlatego należy pamiętać o ich wysuszeniu po użyciu, aby mogły zachować świeżość na dłużej.

Zobacz także: Lifting łazienki, czyli szybka zmiana aranżacji

Jak często zmieniać ręczniki?

Badania pokazują, że domownicy wymieniają swoje ręczniki stanowczo zbyt rzadko. Większa część osób robi to raz w tygodniu, a tylko 7% ogółu zmienia ręczniki codziennie. W obu przypadkach takie postępowanie nie jest do końca prawidłowe. Naukowcy potwierdzili swoją tezę, że ręczniki zaleca się wymieniać na czyste przynajmniej dwa razy w tygodniu. Nie ma znaczenia, czy użytkownikiem danego materiału jest dziecko czy osoba dorosła. Znacznie częściej, czyli co dwa dni powinno się je wymieniać, gdy jesteśmy chorzy lub kiedy w łazience panuje wilgoć, przez co ręczniki schną dużo wolniej. Dzieje się tak np. poza sezonem grzewczym. Częsta wymiana ręczników jest także ważna w przypadku, gdy w dany materiał wycieramy w ciągu dnia wielokrotnie dłonie.

Wymiana ręczników

Czym kierować się przy wyborze ręczników?

Przede wszystkim przy zakupie nowych ręczników powinniśmy kierować się jakością. Szczególną uwagę należy zwrócić na gramaturę. Im jest ona wyższa, tym ręcznik będzie grubszy i bardziej chłonny. Ręczniki z naturalnych włókien charakteryzują się najlepszą chłonnością i zdolnością do szybkiego wysychania. Zatem kupując ręcznik, warto sprawdzić skład tkaniny na metce. Nie zaleca się kupowania i używania ręczników z domieszką sztucznych włókien, ponieważ gorzej wchłaniają wodę oraz mogą powodować podrażnienia skóry.

Kilka wskazówek odnośnie użytkowania ręczników

Na koniec przedstawimy kilka praktycznych rad jak użytkować swoje ręczniki w domu, aby przedłużyć żywotność i mogły aby służyć jeszcze dłużej.

  • Należy pamiętać, żeby ręcznik miał odpowiednie warunki suszenia. Na wilgotnym ręczniku bakterie mnożą się w bardzo szybkim tempie, dlatego najlepiej zadbać o właściwą cyrkulację powietrza pomieszczenia, w którym suszymy nasze rzeczy;
  • Najlepsza temperatura do prania ręczników mieści się od 40 do 60 stopni, gdyż wtedy możemy być pewni, że drobnoustroje zostaną usunięte. Jednocześnie faktura ręcznika nie ulegnie zniszczeniu i nie wpłynie to na jego jakość;
  • Im większy dom, z większą ilością domowników, tym więcej ręczników powinno się w nim znaleźć. Każdy domownik powinien mieć swój własny ręcznik, dlatego najbardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie podzielenie zapasu ręczników na wszystkie osoby mieszkające razem z nami.  W ten sposób nie dojdzie do niepotrzebnych pomyłek, bo przecież nikt nie chce dzielić swojego ręcznika z inną osobą.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy