Inteligentne domowe oświetlenie zarządzane przez WiFI?

Coraz częściej decydujemy się na wprowadzenie zdalnego zarządzania domowym oświetleniem. Dostępnych jest wiele rozwiązań. Do najczęściej występujących zalicza się: technologię radiową, podczerwień lub sieci bezprzewodowe oparte na połączeniu WiFi lub technologii BlueTooth. Każda z nich ma oczywiście swoje zalety. Jednak dziś pragniemy skupić się na jednej z nich i pokazać Wam, jakie korzyści możecie zyskać, jeśli zdecydujecie się na połączenie kontroli domowego światła poprzez sieć WiFi.

Jak to działa?

W przypadku instalacji opartej na domowym WiFi, potrzebujemy modemu oraz mikrokontrolerów, które rozsyłają sygnał do konkretnych lamp, znajdujących się w sieci. Oczywiście całość zarządzana jest z poziomu aplikacji zainstalowanej na naszym smartphone’ie, wcześniej sparowanego z modemem.

Łatwość w montażu

Oświetlenie zarządzane bezprzewodowo sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie możemy lub nie chcemy wprowadzać rozbudowanej sieci kabli w ścianach. Jest zdecydowanie prostsze w montażu, a przez to pozwala zaoszczędzać fundusze, które w przypadku tradycyjnej instalacji trzeba by było wydać na prace fachowców. Dodatkowo odpada konieczność przeprowadzania kolejnego remontu, połączonego z kuciem ścian i wprowadzaniem do nich nowych przewodów.

Wygoda i elastyczność obsługi

W przypadku instalacji zarządzanej przez WiFi zyskujemy znaczną swobodę w aranżacji instalacji oraz w umieszczaniu kontrolerów i modemu. Ponieważ całość jest sterowana zdalnie, dzięki temu nie musimy się ograniczać do miejsc wyznaczonych przez instalację, jak to jest przy tradycyjnych technologiach. W ten sposób jesteśmy w stanie dopasować usytuowanie poszczególnych elementów w najdogodniejszych dla nas miejscach, a także wpasować je wizualnie w aranżację całego pomieszczenia.

Łatwość w modyfikowaniu systemu

Jeśli w naszych domach posiadamy klasyczny sposób zarządzania oświetleniem, wówczas wszelka modyfikacja niesie ze sobą konieczność zmian w systemie. A to wiąże się z zakupem nowych elementów osprzętu oraz wezwaniem fachowca, który dołączy je do instalacji.

Problem ten nie istnieje w przypadku sieci WiFi, która może obsługiwać nowo dodawane urządzenia bez dodatkowych kontrolerów.

Utrzymanie instalacji w dobrej formie w zasięgu każdej ręki

Ze względu na stosunkowo niewielką ilość elementów, które składają się na system, jego utrzymanie w dobrej kondycji nie nastręcza wielu trudności ani kosztów. Dodatkowo instalacja tego typu jest znacznie mniej narażona na uszkodzenia.

Domowe centrum zarządzania – zawsze pod kontrolą?

W przypadku oświetlenia sterowanego WiFi, wykorzystując produkty np. ze sklepu Gajwer.pl, zyskujemy szereg funkcjonalności. Aplikacje ściągane na telefon są przyjazne dla każdego posiadacza smartphone’a i naprawdę proste w obsłudze. Dzięki nim dostajemy też zdecydowanie więcej niż tylko możliwość włączenia i wyłączenia światła. Możemy również programować uruchamianie lamp, gdy wchodzimy lub wychodzimy z domu. Pomaga to w kontrolowaniu sytuacji, a także w znacznym ograniczeniu rachunków za prąd.

Inną ciekawą funkcją jest personalizacja całego układu i zapisanie dedykowanych programów użytkownika. Dzięki temu z łatwością uruchomimy nasz ulubiony tryb oświetlenia w ciągu dnia lub nocą. Zyskujemy też szansę dopasowania natężenia światła do naszych aktualnych potrzeb albo nastroju.

Zarządzanie z poziomu telefonu znacząco ułatwia również codzienne funkcjonowanie. Nie musimy już myśleć o trzymaniu dodatkowego pilota zawsze pod ręką. Smartphone’a przecież zawsze mamy przy sobie.

Technologie bezprzewodowe pozwalają też na łatwą obsługę oświetlenia przez osoby starsze lub mające ograniczoną zdolność poruszania się.

Czy zarządzanie przez WiFi ma wady?

Jak dotąd opisaliśmy szereg korzyści, płynących z zainstalowania kontroli oświetlenia opartej o bezprzewodową technologię. Istnieje jednak pewien drobny problem, natury technicznej. W przypadku gdy nastąpi awaria Internetu, w naszym domu nie tylko zabraknie dostępu do wyszukiwarek i stron www, ale też funkcjonalność całego oświetlenia będzie znacząco ograniczona. Może nawet dojść do tego, że nie uruchomimy żadnej lampy.

Opisany w niniejszym artykule sposób zarządzania oświetleniem przynosi wiele korzyści. Usprawnia codzienne funkcjonowanie, ogranicza czas i pieniądze. Pozwala na wygodniejsze życie każdego dnia. Mniej kabli, łatwiejsze utrzymanie całego systemu to tylko wybrane zalety. Ponadto ewentualne rozbudowy nie wiążą się z dodatkowymi remontami w naszej życiowej przestrzeni. Warto zatem rozważyć wprowadzenie nowoczesnych technologii do naszych domów.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy