Montaż pompy ciepła często kojarzy się ze skomplikowanym i czasochłonnym procesem. W przypadku modeli hybrydowych czas instalacji urządzenia często zależy od modelu urządzenia oraz już istniejącej instalacji. Ile zatem trwa montaż hybrydowej pompy ciepła i jakich wymaga ono przygotowań?
Hybrydowa pompa ciepła – abc
Hybrydowa pompa ciepła łączy w sobie tradycyjną pompę ciepła (monoblok lub split) z gazowym kotłem kondensacyjnym. Obie technologie współpracują ze sobą w jednym urządzeniu, w zależności od aktualnej pogody. Sterownik automatycznie decyduje, które z nich będzie w danej chwili pracować aby zapewnić najwyższą opłacalność. Hybrydowe pompy ciepła nie tylko ogrzewają budynek, ale również podgrzewają wodę użytkową i są zdolne do chłodzenia wnętrz (przy wsparciu klimakonwektorów w połączeniu na przykład z Modelem Magis COMBO v2 od Immergas). Stanowią one zatem wielofunkcyjne, uniwersalne rozwiązanie, które sprawdza się przez cały rok. Montaż hybrydowej pompy ciepła jest szczególnie polecany w budynkach z możliwością podłączenia gazu, a także w modernizowanych obiektach, które potrzebują większej mocy grzewczej. Hybrydowa pompa ciepła to bezpieczne źródło ogrzewania, które pozwala obniżyć rachunki, a przy tym – jest przyjazne środowisku naturalnemu.
Montaż hybrydowej pompy ciepła – przygotowania
Dla doświadczonego instalatora montaż pompy ciepła nie jest skomplikowanym zadaniem – nie zajmuje również dużo czasu. Jeżeli chodzi o model Victrix Hybrid oparty na pompie ciepła typu monoblok montaż jest naprawdę prosty. Jeżeli wcześniej już posiadałeś kocioł gazowy firmy Immergas, podłączenia hydrauliczne nie będą wymagały większych przeróbek. To urządzenie posiada jedynie 20l koniecznego zładu wody, więc montaż buforu nie jest konieczny. Natomiast musimy pamiętać, że zasobnik w przypadku urządzeń jednofunkcyjnych musi spełniać warunek minimum 0,25m2 wężownicy na 1kW mocy pompy ciepła, co w przypadku Victrix Hybrid stanowi warunek minimum 1m2 wężownicy dla tego urządzenia.
Przed wizytą instalatora warto jednak zdobyć więcej informacji – dobry specjalista powinien doradzić, jak przygotować podłoże pod montaż pompy ciepła. Powinno być ono odpowiednio wypoziomowane a dolna krawędź pompy powinna znajdować się co najmniej 30 cm nad poziomem gruntu. Tył urządzenia również powinien być oddalony o 30 cm od krawędzi ściany.
Jeżeli chodzi o pomieszczenie, w którym ma zostać zamontowana jednostka wewnętrzna należy pamiętać, że musi ono spełniać takie same warunki techniczne, jak dla kotłów gazowych kondensacyjnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zlikwidować stare urządzenia, natomiast powinien się tym zająć specjalista który posiada uprawnienia do montażu i demontażu urządzeń gazowych.
W przypadku hybrydowych pomp ciepła typu split – Magis COMBO V2 należy pamiętać, że różnią się one podłączeniem hydraulicznym od klasycznych kondensacyjnych kotłów gazowych. Urządzenie wymaga również montażu bufora, aby zapewnić minimalny zład wody. Jednostka wewnętrzna z zewnętrzną łączone są specjalnymi przewodami miedzianymi, które zostaną wypełnione przez serwisanta z odpowiednimi uprawnieniami czynnikiem roboczym, czyli f-gazem.
Ile trwa montaż pompy ciepła?
Na pytanie, ile czasu zajmuje montaż hybrydowej pompy ciepła, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, czy wymaga on wprowadzenia zmian w istniejącej już instalacji, zakresu tych zmian oraz od odległości między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. Znaczenie ma w tym przypadku także sam rodzaj hybrydowej pompy ciepła.
Warto wiedzieć!
Montaż hybrydowych pomp ciepła monoblok w przypadku kiedy kocioł gazowy, który mamy w budynku jest tego samego producenta, trwa krócej niż instalacja pomp w wersji tradycyjnej.
Fachowcom często udaje się zamontować kocioł oraz pompę w ciągu zaledwie kilku godzin – zwłaszcza jeśli jest to pompa typu monoblok, a lokalizacja jednostek została wcześniej dokładnie sprawdzona. Instalacja pompy typu split zajmuje nieco więcej czasu – instalator musi bowiem połączyć jednostki rurami i napełnić je dodatkowo czynnikiem chłodniczym oraz wykonać próbę szczelności która trwa kilka godzin. Jeśli hybrydowa pompa ciepła ma zostać zainstalowana w modernizowanym budynku z podłączeniem gazowym i nie ma potrzeby dokonywania żadnych przeróbek, jej montaż jest prosty i szybki. Jeżeli natomiast jest ona instalowana w kotłowni wymagającej gruntownej rewitalizacji instalacja trwa dłużej – wynika to z konieczności wielu zmian. Prace mogą wówczas zająć dzień lub dwa dłużej – wciąż jednak jest to bardzo szybki czas realizacji.
Wybierając pompę ciepła do swojego domu, warto zwrócić szczególną uwagę na rozwiązania firmy Immergas: https://www.immergas.pl/klient-indywidualny/hybrydowe-pompy-ciepla/. Urządzenia producenta – zarówno pompa split Magis COMBO V2, jak i pompa monoblok Victrix Hybrid – nadają się do budynków o różnej powierzchni i same dostosowują swoje działanie do panującej w danym momencie pogody. Dzięki temu stanowią one ekonomiczny i ekologiczny wybór, który jest w stanie służyć przez wiele lat bez awarii i usterek. Dodatkowo, specjaliści z Immergas pomagają dobrać odpowiednie urządzenie do budynku, podpowiadają, gdzie najlepiej zamontować pompę i udzielają wskazówek dotyczących wydajnej pracy sprzętu – po to, aby instalacja okazała się jak najbardziej opłacalna.