Firany i zasłony w sypialni – jak wieszać

Poza doborem odpowiednich firanek i zasłon do sypialni bardzo istotne jest również to, w jaki sposób upinamy je na oknie. Niepotrzebne są do tego specjalne umiejętności, wyczucie stylu ani współpraca z dekoratorem wnętrza. Czasami wystarczy posiadanie dobrej inspiracji. Dobre przykłady udanych upięć zasłon i firan znajdziemy na stronie https://homewood.com.pl/. Warto podpatrywać, jak robią to inni.

Czy firanki to przeżytek?

Przeglądając zdjęcia, które mogą dać nam inspirację do urządzenia wnętrz, szybko zauważymy, że współczesne aranżacje wcale nie są wolne od firanek. Mimo że poszarzałe firanki sizalowe z orientalnym wzorem w kwiatki są już przeżytkiem, to jednak firanki nadal żyją i mają się dobrze. Szczególnie chętnie sięga się po zwiewne firanki bez wzorów – nadają one wnętrzom lekkości i lekko romantycznego stylu. Nie rezygnuje się również z upinania firan. Firanki można upinać w grubsze lub rzadsze fałdy (można to zrobić na taśmie lub przez żabki, w które wyposażone są karnisze drewniane). Można je także delikatnie podszyć z użyciem ozdobnych aplikacji. Bardzo dobre przykłady udanych podszyć znajdziecie na stronie HomeWood.

Zasłony w ciemnych kolorach – do jakich wnętrz pasują?

Wybór firan i zasłon powinien być dostosowany do tego, jak duże jest okno, jaki jest styl pomieszczenia, a także do tego, jak bardzo potrzebujemy dostępu do światła słonecznego w pomieszczeniu. Ciężkie zasłony o zdecydowanych kolorach są dobrze widziane tam, gdzie pomieszczenie jest duże, a zawieszenie takich materiałów nie spowoduje, że w pomieszczeniu nagle zrobi się drastycznie ciemno. Należy pamiętać o tym, że tak ciężkie zasłony zdominują charakter wnętrza, dlatego należy solidnie zastanowić się, jak będziemy czuli się na przykład w brązowymi kotarami.

Doświadczenie projektantów mówi jasno, że ciemne zasłony doskonale wpisują się w styl glamour, a także do niektórych wnętrza urządzonych w stylu art deco. Dobrze odnajdą się tam, gdzie mamy dużo bieli w aranżacji. Wówczas będą stanowić ciekawą przeciwwagę przełamującą nieco szpitalny klimat. Błędem jest jednak postawienie na brązowe, granatowe lub ciemnoszare czy czarne zasłony w tych pomieszczeniach, w których ściany pomalowane są już na jeden z takich zdecydowanych, ziemnych kolorów. Bledem jest również umieszczenie zasłon w takich kolorach we wnętrzach z dużą ilością drewnianych elementów oraz w tych mieszkaniach, w których powierzchnia jest dramatycznie mała.

Dodatki do firan i zasłon

Same firany i zasłony to jednak nie wszystko. Często o finalnym efekcie decydują szczegóły. Łatwo przekonać się o tym, gdy porównujemy zdjęć tych samych wnętrz, o tych samych firanach i zasłonach, ale w których zastosowano całkowicie inne dodatki. Inne karnisze, inne spinki do zasłon oraz inne tkaniny dekoracyjne towarzyszące udrapowanym firankom i zasłonom. Niekiedy sam wygląd karnisza zmienia styl dekoracji okna. Karnisze drewniane ocieplają wnętrze, natomiast te z metalu lub w kolorze miedzi dodają do wnętrza nieco industrialnego stylu.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy