Firanki i zasłony – co trzeba wiedzieć

Po raz pierwszy kupujesz firany do swojego mieszkania? Co warto o nich wiedzieć, by wybrać taki komplet firan i zasłon, który spełni Twoje oczekiwania?

Nie wszystkie firany trzeba prać ręcznie

To, czego większość z nas nie cierpi, to pranie firanek i zasłon. Są to tkaniny delikatne, które po odwirowaniu mogą nie nadawać się już do eksploatacji. Na szczęście istnieją tkaniny na firany, które bez większych problemów można wyprać w pralce w programie delikatnym, bez ryzyka ich uszkodzenia czy zniszczenia. Należą do nich wszystkie tkaniny żakardowe, firany z markizety, firany z woalu.

Nie wszystkie firany wymagają prasowania

Tak jak nie wszystkie firany wymagają prania ręcznego, tak i nie wszystkie wymagają uciążliwego prasowania. Zdecydowanym królem firan niewymagających prasowania jest żakard. Jest na tyle ciężki, że powieszone po wypraniu na sznurku lub bezpośrednio na oknie firany wyschną i pod własnym ciężarem się rozprostują.
Wybierając firanki, warto kierować się nie tylko ich urodą, ale również kwestiami praktycznymi i tym czy będzie ci się chciało prać ręcznie firanki i później je prasować. Jeśli nie – wybierz firany żakardowe, które są najprostsze w utrzymaniu.

Tekstylia na firany i zasłony mocno się między sobą różnią

Ich splot oraz jakość wpływają zarówno na to, jak się prezentują jak i na to, jaka będzie ich wytrzymałość i jak długo będą ci mogły służyć. Zanim wybierzesz fason firany, podejmiesz decyzję co do jej wzoru czy długości, warto zastanowić się nad tym, z jakiego materiału firana ma być wykonana.

  • Tiul

– ażurowy materiał będący tak naprawdę dzianiną o splocie kolumnowym. Jest sztywnawy i rozprostowuje się pod własnym ciężarem, dlatego delikatnie wyprany nie wymaga prasowania. Można z niego uszyć efektowne firany.

  • Organza

– często mylona z tiulem. Charakteryzuje się większym połyskiem i znacznie łatwiej się gniecie. Prasowanie firany z organzy jest konieczne.

  • Batyst

– delikatny materiał, z którego robi się lekkie, nieprzeźroczyste zasłonki lub firanki w formie zazdrostek. Wymaga prasowania, ale łatwo go odświeżyć mając generator pary.

  •  Satyna

– ma stronę gładką i błyszczącą. W dekoracji okien wykorzystywana do zasłon. Łatwo się zaciąga i jest materiałem dość delikatny, za to bardzo eleganckim. Konieczne prasowanie.

  • Żakard

– połączenie różnych splotów włókien w celu uzyskania konkretnego wzoru. Firany żakardowe są najczęściej wykonywane z włókien poliestrowych. Są dość ciężkie, więc rozprostowują się pod własnym ciężarem.

  • Woal

– ma dość gęsty splot, w efekcie jest średnio przepuszczalny. Stosuje się go w pomieszczeniach dobrze doświetlonych, gdzie ma chronić przed bezpośrednimi promieniami słońca. Miękko się układa i świetnie nadaje się do nietypowych aranżacji.

Jeżeli planujesz zakup firanek, lub zasłon, wiele ciekawych wzorów znajdziesz w sklepie https://firaneo.pl

Firanki i zasłony do salonu

Zasłony i firany różnią się przepuszczalnością światła

W teorii podstawową funkcją zasłony jest izolacja od światła (oraz częściowo od dźwięków). Nie każda jednak zasłona faktycznie zapewnia zaciemnienie. Zależy to od budowy materiału, czyli splotu włókien oraz gramatury zasłony. Nie każda ciemna zasłona będzie faktycznie zaciemniająca. Na rynku dostępne są zasłony zaciemniające (tkanina blackout), które faktycznie gwarantują pełne zaciemnienie. Często są delikatnie podgumowane od strony okna i dzięki temu zatrzymują całe światło. Tkaniny dimout blokują jedynie część światła i choć faktycznie dość mocno je ograniczają, to nie zapewniają pełnego zaciemnienia.

W przypadku firan celem jest zawsze przepuszczenie słońca, ale jednocześnie zasłonięcie okna z zewnątrz. W zależności od tego, na jaką stronę świata wychodzi okno oraz w jakich porach dnia przebywamy w pomieszczeniu, firany mogą być mniej lub bardziej gęste. Jeśli pokój znajduje się od północy, warto rozważyć firanę o rzadkich oczkach, która pozwoli światłu przenikać. Dobrym rozwiązaniem są firany krótkie, z wycięciami nad parapetem, umożliwiające większe doświetlenie. Światła bezpośredniego wpadającego przez okno północne nie trzeba blokować, bo poza ewentualnymi odbiciami, nigdy nie wpada ono bezpośrednio do pomieszczenia.

Przy oknach od strony południowej warto rozważyć takie firany, które złamią promień światła – zwłaszcza jeśli przebywamy w tym pomieszczeniu w czasie nasłonecznienia.

Istnieje kilka sposobów mocowania firan i zasłon. Czasy, kiedy do dyspozycji mieliśmy jedynie karnisze z żabkami już dawno minęły. Dziś wybór jest naprawdę duży i często znacznie wygodniejszy niż tradycyjne żabki, na których trzeba mozolnie każdorazowo upinać zakładki. Poza żabkami, firany i zasłony można wieszać:

  • Za pomocą tunelu (pałąk karnisza wsuwa się do wszytego w firankę tunelu). Zakładanie firanki trwa kilka sekund, firana jest zmarszczona na stałe. Tunele stosowane są również w firanach typu makarony, panelach oraz firankach, które nie mają marszczeń.
  • Za pomocą przelotek (najczęściej w formie metalowych obręczy wszytych w strukturę materiału,

Za pomocą szelek, przez które przeprowadza się pałąk karnisza. To rozwiązanie częściej stosuje się przy zasłonach pełniących jedynie dekoracyjną rolę, gdyż przesuwanie pasków materiału po karniszu jest nieco trudniejsze niż w przypadku przelotek czy żabek. Przy karniszu z żabkami również można pokusić się o wszycie taśmy marszczącej, co uwolni nas od konieczności samodzielnego robienia zakładek na firance.

Kupując swoje pierwsze firanki, poza cechami czysto użytkowymi wato postawić na funkcjonalność. A dopiero wtedy, kiedy już będziesz wiedziała, na ile masz cierpliwości do ich częstego prania lub prasowania, możesz zdecydować się na drugi komplet firan.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy