Farmy fotowoltaiczne – czym są i kto może je postawić?

Popularność fotowoltaiki nie maleje. Wręcz przeciwnie – w dobie stale rosnących cen za prąd coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji. Jeśli zapotrzebowanie na energię jest wyjątkowo wysokie, rozważa się farmy fotowoltaiczne. Czym są i jakie są wymogi do ich postawienia?

Instalacja fotowoltaiczna działa na zasadzie pobierania promieni słonecznych i przekształcania ich na energię elektryczną. Farmy fotowoltaiczne to system połączonych ze sobą paneli i inwerterów, dzięki czemu możliwa jest produkcja ogromnych ilości energii. Co powinieneś wiedzieć o takim rozwiązaniu? Przeczytaj poniższy artykuł!

Czym są farmy fotowoltaiczne?

Nie istnieje dokładna definicja prawna farmy fotowoltaicznej, w praktyce jest to jednak system współpracujących ze sobą paneli fotowoltaicznych, wykorzystujących energię słoneczną do generowania energii elektrycznej. Zasada działania jest identyczna jak przy fotowoltaice montowanej na dachu domu. Gdy pojedyncza cząstka światła zwana fotonem pada na panel fotowoltaiczny wykonany z krzemu, wprawia w ruch elektron. Ten z kolei powoduje wytworzenie energii elektrycznej, co odbywa się w falownikach (inwerterach).

Wielkość farmy fotowoltaicznej zależy od wydajności poszczególnych paneli, ich liczby oraz wykorzystanych inwerterów. Parametry te dobrać można indywidualnie do potrzeb. Przyjęto, że farmą fotowoltaiczną zwie się system o mocy większej niż 500 kWp. W Polsce są to najczęściej farmy o mocy od 0,5 MWp do 5 MWp.

Kto może posiadać farmę fotowoltaiczną?

Każda osoba posiadająca odpowiedni teren pod farmę fotowoltaiczną może stać się jej posiadaczem. Szacuje się, że pod budowę farmy o mocy około 1 MW optymalne są nieruchomości gruntowe o powierzchni około 2 ha i szerokości nie mniejszej niż 50 m. Dodatkowo teren powinien być nieosłonięty budynkami czy drzewami, stosunkowo płaski i ukierunkowany na południe.

Działka, na której powstanie farma, musi również spełniać wymagania dotyczące odległości od linii elektroenergetycznej średniego napięcia. Jest to maksymalnie 200 m.

Należy także mieć na uwadze, że stworzenie farmy fotowoltaicznej to nie mały wydatek. Może zawierać się w przedziale 2-3 mln zł, w zależności od wielkości. Jest to jednak inwestycja długoterminowa, która może się okazać wyjątkowo opłacalna.

Czy farma fotowoltaiczna się opłaca?

Farmy fotowoltaiczne to dobry pomysł na biznes, choć precyzyjnie zarobki można oszacować dopiero po przeprowadzeniu audytu i rozmowie ze specjalistami. W przybliżeniu można jednak założyć, że farma o mocy 1 MWp generuje rocznie około 1 000 MWh energii. Przy średniej cenie sprzedaży prądu na aukcjach OZE (dane z 2022 roku) wynoszącej 375 zł/MWh, roczny przychód netto może wynieść 375 tysięcy zł.

Oczywiście należy odliczyć od tego koszty utrzymania i eksploatacji farmy fotowoltaicznej, co zawiera się w granicach 50-70 tysięcy zł. Inwestycja zwróci się więc za 9-10 lat, jednak dla cierpliwych przedsiębiorców będzie owocnym sposobem na długoterminowy zarobek.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy