Farby dyspersyjne – wymieszaj własną farbę

Coraz więcej sklepów pozwala nam dzisiaj na przygotowanie własnej farby do malowania wnętrz. Możliwość wyboru dotyczy przede wszystkim farb dyspersyjnych, czyli tych, których użyjemy na ścianach naszego domu, wewnętrznych oraz zewnętrznych, a także na sufitach. Są to bowiem farby, które najłatwiej jest mieszać i dają najlepsze rezultaty kolorystyczne. Na farbach dyspersyjnych oczywiście świat się nie kończy. Kiedy zdecydujemy się na przygotowanie własnej farby, musimy się dobrze zastanowić, jaką bazę dla niej wybrać, by uzyskać oczekiwane rezultaty.

Farby akrylowe

Farba akrylowa to najpopularniejsza obecnie farba. Trwała, ładna, prosta w obsłudze. Jest to bardzo szeroka kategoria farb, w przypadku których bardzo dużo zależy od jakości danego produktu, jak również gęstości rozumianej nie jako konsystencja farby, ale jako ilość żywicy w mieszance, jaką jest farba.

Farby akrylowe modyfikowane

Dla poprawy walorów użytkowych farb akrylowych zazwyczaj stosuje się różnego rodzaju dodatki do ich składu. W takich przypadkach mówimy o farbach akrylowych modyfikowanych. Do grona takich farb zaliczamy różne farby hybrydowe, ceramiczne, lateksowe czy inteligentne. Można je zmywać na mokro, są bardziej odporne na czynniki mechaniczne, a czasami za ich pomocą można tworzyć naprawdę wytrzymałe powierzchnie, które będą stanowić ochronę mechaniczną dla podłoża.

Farby winylowe

Swoistym przeciwieństwem farb akrylowych modyfikowanych jest farba winylowa. Farba winylowa to też farba akrylowa, ale z gorszymi parametrami użytkowymi. Pogorszenie to odbywa się w wyniku zmiany priorytetów. Farby winylowe oferują bowiem wyjątkowo ładne i gładkie, chociaż niezbyt trwałe powłoki i zawsze tam, gdzie priorytetem jest estetyka, sięga się właśnie po nie.

Farby mineralne

Farby wapienne i cementowe to farby o specjalnym zastosowaniu – mają dobrze przepuszczać parę i nie pozwolić na zaparzenie się pomieszczenia. Są też odporne na rozwój na ich powierzchni grzybów. Zazwyczaj tworzą ładne powłoki, ale ograniczone pod względem kolorystycznym. Ich aplikacja nie należy do najłatwiejszych, mocno brudzą i do tego słabo kryją, przez co jedynym argumentem za ich stosowaniem jest kwestia odporności na wodę.

Farby klejowe

Spotykane coraz rzadziej farby klejowe to jedyne popularne farby kupowane w postaci proszku, który przed użyciem należy rozrobić w wodzie. Są przyjazne dla alergików i tworzą ładne, mocno matowe powierzchnie, ale są bardzo delikatne i w ogóle nie wolno ich zmywać. Nie nadają się do przestrzeni publicznych.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy