Eklektyczny salon – jakie dodatki wybrać?

Eklektyzm to styl, który bardzo często pojawia się we wnętrzach. Jest tak lubiany, ponieważ łączy w sobie to, co ciekawe w różnych innych stylach. Te połączenia nie wyglądają źle, a wręcz przeciwnie – zdają się być bardzo spójne, a eklektyczne wnętrza zawsze wyglądają niebanalnie i cieszą tych, którym zależy na oryginalności. Czym jest eklektyzm i jak stworzyć ciekawie wyglądające eklektyczne wnętrze?

Czym jest eklektyzm?

Nie możesz zdecydować, czyli wolisz bardziej wnętrza klasyczne czy nowoczesne? Podobają Ci się meble i dekoracje, które bardzo często są ze sobą stylistycznie sprzeczne? Jeśli tak, możesz urządzić swoje wnętrza w eklektycznym stylu, a więc sprytnie połączyć ze sobą klasykę i nowoczesność, elementy klimatu skandynawskiego z prowansalskim czy rustykalnym klimatem, etc.

Eklektyzm najpełniej widoczny jest w meblach i jest to styl bardzo typowy dla meblarstwa środkowoeuropejskiego. Styl ten rozwijał się najmocniej na terenie Niemiec, Rosji oraz Austro – Węgier. Eklektyzm to po krótce styl, który łączył i łączy w sobie to co najciekawsze w dawnych formach i zestawianie ich z formami nowszymi. To przykładowo ciekawe połączenia jakimi może być drewniany, piękny stół jadalniany znaleziony na antykach i ustawiony w dość współcześnie urządzonej kuchni. Współczesne wnętrza bardzo ciekawie prezentują się, gdy wkomponujemy w nie to, co stare i odrestaurowane – np. piękne kredensy, szafy, krzesła czy drewniane, bogato rzeźbione ramy obrazów lub luster.

Meble eklektyczne poznać można bardzo prosto, gdyż posiadają charakterystyczne dla siebie elementy. Do tychże elementów zaliczyć można ornamenty, kolumny czy maski zwierząt. Mogą mieć także mosiężne okucia oraz wykończenie z pluszu lub z aksamitu.

Styl ten nie posiada w zasadzie granic czy narzuconych założeń jak inne style. Niebanalnie i oryginalnie łączy w sobie różne style, wzory, formy oraz barwy.

Salon w stylu eklektycznym

Eklektyzm bardzo dobrze sprawdza się w salonach, które chcemy urządzić nietuzinkowo i oddać tym samym własny indywidualizm w danej aranżacji. Salony eklektyczne łączą w sobie najczęściej elementy stare i nowe, vintage i retro z nowoczesnością jak również klasykę z glamour, etc. Nie ma jednej podpowiedzi na to jak urządzić salon w eklektycznym klimacie. Kluczem jest tu poszukiwanie tego, co nam się podoba – dobrym sposobem na szukanie ciekawych elementów wystroju jest odwiedzanie sklepów z antykami oraz secondhandów, w których także znaleźć można stylowe retro lampki, donice, czasem tekstylia czy bibeloty. Chcąc stworzyć niebanalny eklektyczny salon warto postawić w nim zdobioną ornamentami drewnianą szafę, rzeźbione biurko lub sekretarzyk – czasem jeden bardzo oryginalny mebel wystarczy, by wnętrze wyglądało i klimatycznie, i indywidualnie.

Obrazy i dekoracje do eklektycznego salonu

Jak już zostało wspomniane, styl eklektyczny nie cechuje się żadnymi, sztywnymi założeniami, dlatego eklektyczne dekoracje to bardzo szerokie pojęcie. Niemniej można sprawić, iż np. dany obraz w ramie lub lustro czy figurka będzie się świetnie wkomponowywał w eklektyczną aranżacje salonową.

Czasami nowoczesne obrazy będą pasować do bardziej klasycznych ram – złotych, czarnych wykonanych np. z tworzywa czy drewnianych. Współczesny, minimalistyczny obraz zyska tym samym ciekawego charakteru i będzie wyglądał niepowtarzalnie. Poza obrazami w ramach, w eklektycznym salonie dobrze wyglądają także wszelkie retro lampki stołowe lub podłogowe, chociażby lampki witrażowe Tiffany, czy też wszelkie rodzinne pamiątki – zastawa lub filiżanki, wzorzyste tkaniny, zegar z kukułką, komoda z domu prababci, etc.

Warto szukać własnego stylu, a styl eklektyczny pozwala na zabawę aranżacją. Pozwala wybierać charakterystyczne elementy z różnych stylów i epok, by stworzyć oryginalną mozaikę. Nie bój się łączyć tego, co pozornie bardzo sprzeczne, a zyskasz wystrój niebanalny i bardzo spersonalizowany.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy