Domy parterowe – dla kogo są i czy warto je wybrać

Domy parterowe to budynki o jednej kondygnacji, tylko tej naziemnej. Wszystkie pomieszczenia znajdują się zatem na tym samym poziomie. Przez powszechne przekonanie domy parterowe kojarzą się z rozległymi posiadłościami na wielkich działkach. Jest to jednak wyłącznie mit, dzięki dostępności różnorodnych projektów, na takim dom można pozwolić sobie nawet na niewielkich lub wąskich parcelach.

Zalety i wady domów parterowych

Do zalet domów parterowych zalicza się przede wszystkim oszczędność. Takie konstrukcje nie wymagają budowy schodów, które często są jedną z bardziej kosztownych inwestycji jeśli chodzi o budowę domu (piętrowego lub z poddaszem). Parterówki nie wymagają budowy aż tak solidnego stropu jak w budynkach piętrowych, ponieważ nie musi on utrzymywać ciężkiej konstrukcji piętra. Dzięki temu taka inwestycja jest tańsza, a budynek powstaje znacznie szybciej niż piętrowy. Pomimo tego, że taki rodzaj budynku wymaga większej powierzchni dachu i rozkopania rozleglejszych fundamentów, końcowo koszty postawienia budynku o takim samym metrażu będą mniejsze w domu parterowym. Jest to dobre rozwiązanie dla dużej rodziny z małymi dziećmi. To bezpieczniejsza opcja niż dom, w którym znajdują się schody. Również dla osób starszych, niepełnosprawnych i takich, które mają problemy z poruszaniem się, dom bez wspominanych schodów będzie dużo przyjemniejszy w użytkowaniu.

Niestety, aby zmieścić dom parterowy na małej, wąskiej lub takiej z dużymi skosami działce, trzeba wybierać odpowiednio dostosowane do tego projekty. Znacznie łatwiej wybrać swój wymarzony dom parterowy, gdy jest się w posiadaniu działki o większych rozmiarach. Należy tutaj pamiętać o Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002r. o zachowaniu odległości między domem a granicą działki, na której się znajduje. Wynoszą one 4 metry odstępu od ściany z oknami lub drzwiami, 3 metry od ściany bez takich otworów. Domy parterowe, które wymagają budowy dwóch łazienek to większe koszty niż w przypadku domów piętrowych, gdzie jedna instalacja jest poprowadzona w pionie. Kolejną sprawą jest trudność oświetlenia pomieszczeń wewnątrz domu światłem naturalnym. Z racji tego warto wybrać taki projekt, aby był odpowiednio dostosowany do stron świata.

Naturalne oświetlenie w domach parterowych

Jak to jest więc z tym dostosowaniem domu do działki względem stron świata? Jest to niezwykle istotna sprawa w trakcie budowy każdego domu, również piętrowego, jednak na parterówce łatwiej to wytłumaczyć i sobie wyobrazić. Najczęściej można się spotkać z podziałem domu na strefę dzienną i nocną. Takie rozwiązanie to nie tylko komfort i wygoda użytkowania, ale również maksymalne wykorzystanie dobra matki natury jakim jest słońce i jego oświetlenie. Strefa dzienna, czyli ta gdzie najwięcej czasu spędza się w trakcie dnia, tj. salon, kuchnia, jadalnia, musi być w takim miejscu, gdzie będzie docierało najwięcej promieni słonecznych. To dlatego wybiera się dla niej stronę działki od południa. Wejście do domu, garaż i sypialnie nie muszą być tak samo oświetlone. Te pomieszczenia są zaliczane do strefy nocnej, położonej po przeciwnej stronie czyli najlepiej na północy.

To, czy inwestor wybierze dom parterowy czy piętrowy, powinno zależeć od tego, jakich udogodnień będą potrzebować przyszli mieszkańcy, rodzaju działki i osobistych preferencji. Masz dużą działkę, a w domu będą mieszkać osoby starsze lub małe dzieci? Na rynku z pewnością znajdziesz swój wymarzony dom parterowy.

Z500

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy