Domowe sposoby na mycie fug

Mycie fug to czynność, która nie należy do najprzyjemniejszych, szczególnie, gdy są one wyjątkowo zabrudzone. Istnieją jednak sposoby, jak szybko przywrócić im atrakcyjny wygląd. Brud, który gromadzi się w fugach w połączeniu z wodą staje się idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Wysoka wilgotność panująca w kuchni i łazience sprawia, że fugi po pewnym czasie użytkowania nie wyglądają już zbyt atrakcyjnie. Regularne mycie fug pomoże utrzymać właściwą higienę w pomieszczeniach. Warto jednak robić to przy użyciu domowych sposobów.

Mycie fug szczotką

Miejsca między płytkami są trudno dostępne, dlatego zwykle wybieramy ostre narzędzia, aby pozbyć się zgromadzonych tam zabrudzeń. Jest to jednak bardzo ryzykowne rozwiązanie, ponieważ może uszkodzić strukturę fugi, a także powierzchnię kafli. Dlatego pod żadnym pozorem do czyszczenia fug nie należy używać drucików, noży, a także innych ostrych narzędzi. Najlepiej użyć szczoteczki do zębów z miękkim włosiem lub gąbkę kuchenną i bawełnianą szmatkę. Skuteczne mycie fug przede wszystkim zależy od odpowiednio dobranego środka czystości. Poniżej przytoczyliśmy najpopularniejsze i najbardziej skuteczne sposoby na mycie fug.

Mycie fug w łazience

Domowe sposoby na mycie fug

Środki czystości domowej roboty są najlepszym rozwiązaniem – dzięki nim możemy być pewni, że powierzchnie, które myjemy nie ulegną zniszczeniu. Zaoszczędzimy również pieniądze – chemiczne środki czyszczące często są drogie. Poznaj domowe sposoby na mycie fug!

Roztwór z octu i sody oczyszczonej

Najbardziej skuteczną metodą mycia fug jest zastosowanie roztworu z wody, octu i sody oczyszczonej. Mieszanka ta skutecznie poradzi sobie z uporczywymi zabrudzeniami, czyli na przykład osadami z rdzy, kamienia czy tłuszczu. Aby mycie fug sodą przebiegło w skuteczny sposób, należy użyć 100 ml octu, 100 ml wody oraz opakowanie sody. Przygotowane roztwór należy rozprowadzić na fugi i pozostawić na 40 minut. Po tym czasie roztwór należy zmyć wodą.

Sok z cytryny – czy mycie fug cytryną jest możliwe?

Sok z cytryny nadaje się bardzo dobrze do czyszczenia jasnych fug. Należy nanieść go na powierzchnię i pozostawić na 15 minut. Po tym czasie należy zmyć podłogę wilgotną ścierką.  Sok z cytryny pomoże usunąć zabrudzenia powstające w wyniku działania rdzy, kamienia oraz kurz.

Proszek do pieczenia

Proszek do pieczenia pomoże usunąć tłusty nalot, kamień oraz rdzę z fug. Wystarczy, że fugi zostaną posypane cienką warstwą proszku do pieczenia i pozostawione na 30 minut, a po zmyciu ich wodą będą prezentowały się w niezwykle atrakcyjny sposób.

Pasta do zębów

Pastą do zębów naniesioną na szczoteczkę do zębów pozwoli skutecznie wyczyścić wszystkie fugi. Należy pocierającymi ruchami nanieść pastę na fugi i pozostawić na 15 minut. Po tym czasie należy podłogę zmyć wodą. Metoda ta pozwoli na skuteczne odświeżenie fug.

Woda z płynem do WC

Skorzystaj z detergentu do WC zawierającego chlor. Łącząc go z wodą uzyskasz roztwór, który pomoże usunąć zabrudzenia z fug. Proporcja powinna być 0.5 l detergentu na 0.5 l wody. Płyn należy nanieść na fugi przy użyciu szczoteczki do zębów i szorować przestrzenie energicznymi ruchami.

Domowe sposoby na mycie fug

Mycie fug za pomocą chemicznych środków czyszczących

Jeżeli nie mamy czasu i ochoty na przygotowanie domowych środków czystości, zawsze możemy udać się do sklepu i kupić specjalne środki do mycia fug. Ich koszt waha się najczęściej od 10 do nawet 100 złotych. Na etykietach tych produktów najczęściej możemy wyczytać, że dany środek usuwa wszelkie zabrudzenia – tłuszcz, kamień, rdzę i wiele innych uciążliwych zabrudzeń. Mycie fug  przy użyciu chemicznych środków czyszczących polega najczęściej na nałożeniu ich na fugi, odczekaniu kilku minut i zmyciu środka za pomocą wilgotnej gąbki.

Widzimy więc, że największą zaletą profesjonalnych środków czyszczących jest ich prostota użycia. Jakie są jednak wady? Na pewno jest nim drażniący zapach i niebezpieczeństwo poparzenia. Często również można uszkodzić powierzchnię płytek, które zostaną niechcący pokryte środkiem chemicznym. Tekst na etykiecie danego środka nie zawsze jest zgodny z prawdą i mycie fug nie będzie skuteczne.

Jeśli interesuje Cię urządzanie łazienki, zobacz nasz wpis o tym, dlaczego minimalistyczna łazienka to dobry pomysł!

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy