Domowa biblioteka – jak ustawić książki?

Jesteś molem książkowym i toniesz w dziesiątkach książek? A może masz ich zaledwie kilka, ale nie masz pomysłu na to, jak można je ciekawie ustawić? Domowa biblioteka to świetne wyjście dla jednych i drugich. Pomaga nam posegregować książki i zaprezentować je tak, by stały się prawdziwą ozdobą dla domu. 

Biblioteka domowa – klasyczne rozwiązania

Najpopularniejszym sposobem na ustawienie książek w domowej bibliotece są półki na książki. Na rynku znajdziemy szeroki wachlarz możliwości, więc bez trudu dobierzemy najlepiej pasujące do naszego wnętrza. 

  • Niewidzialne półki to ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy chcą stworzyć iluzję unoszących się w powietrzu książek. Świetnie sprawdzą się w domach urządzonych  minimalistycznie. 
  • Styl skandynawski rządzi się swoimi prawami – tutaj z kolei najlepsze będą półki z drewna lub te pomalowane na biało. Między książkami koniecznie ustaw delikatne ozdoby, na przykład lampion. 
  • Betonowe półki są za to najlepszym wyjściem w surowych, industrialnych pomieszczeniach. Są masywne i mocno widoczne, ale ich forma i kolorystyka dodaje im prostoty. 

Pomysł na regał z książkami

Jeśli mamy dostatecznie dużo miejsca, to do stworzenia domowej biblioteki można wykorzystać regał lub witrynę. Najpopularniejsze wykonane są z drewna bądź metalu – nie oznacza to jednak, że wszystkie wyglądają identycznie! Od zupełnie klasycznych, przez proste formy, aż po awangardowe rozwiązania – regał może okazać się designerskim centrum całego domu!  

Dobrym wyjściem jest wykorzystanie starego mebla i samodzielne jego odnowienie. Wtedy sami zdecydujemy, jakie regał mieć wykończenie. Jak i czym malować stare meble drewniane? Bejcą bądź farbą o żywym kolorze. Ciekawe może być też stworzenie przetarć w stylu vintage. Pomoże nam to stworzyć oryginalną i zupełnie wyjątkową domową bibliotekę.

A jeśli nie chcemy, aby na naszych książkach zbierał się kurz, zainwestujmy w opcję z przeszklonymi frontami. To zdecydowanie ułatwi nam utrzymanie porządku!

Ustawianie książek na regale

Jak ustawić książki?

Sposobów na zaprezentowanie książek jest bardzo wiele. Oto najpopularniejsze z nich:

  • według kolorów okładek – grupujemy książki na poszczególne kolory i ustawiamy je tak, aby stworzyły tęczowe przejście. To doskonałe rozwiązanie w pokoju dla dziecka.
  • jedna na drugiej – jeśli półki nam już nie wystarczają, wystarczy inaczej ułożyć książki. Dzięki ustawianiu stosów książek jesteśmy w stanie zmieścić ich znacznie więcej!
  • z odwróconą okładką – jeśli nie mamy za wiele książek i nie będziemy mieli problemów z odszukaniem konkretnego tytułu, można ustawić je tak, by z przodu prezentowały brzeg stron. Dzięki temu staną się spójną dekoracją i nie będą tak rzucać się w oczy.
  • okładkami do przodu – sposób dla posiadaczy książek z pięknymi okładkami, które można wykorzystać jako małe obrazy. Jeśli pozwala nam na to ilość miejsca, ciekawym pomysłem będzie otwarcie niektórych z nich i zaprezentowanie swoich ulubionych ilustracji. 

Książki na półce - jak je ustawić

Domowa biblioteka DIY – jakich potrzebujesz narzędzi

Jeśli nie brak nami chęci i pomysłu, można samodzielnie wykonać własną domową bibliotekę. Dzięki temu uzyskamy całkowitą kontrolę nad jej wyglądem. Wykorzystane materiały, kolor, wykończenie – wszystko to możemy wybrać sami. Niezbędne będą nam jednak narzędzia. 

W zależności od naszego pomysłu, będziemy potrzebować różnych przyrządów. Do postarzania mebli konieczny będzie papier ścierny, zaś do precyzyjnego pomalowania przyda się taśma malarska i pędzelki, które pozwolą pokryć farbą miejsca, gdzie nie dotrze wałek. Jeśli chcemy stworzyć regał z drewnianych skrzynek, przyda się choćby młotek i gwoździe, za to poprawne zamontowanie półek nie obejdzie się bez poziomicy. Jeśli ciekawi Cię, jakich potrzebujesz narzędzi do domu – sprawdź nasz artykuł. 

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy