Dom w stylu japońskim? Styl japoński we wnętrzach – sprawdź!

Azjatycki minimalizm ceniony jest także na europejskim gruncie, a styl japoński w wystroju wnętrz staje się coraz bardziej popularny. Tradycyjne japońskie domy inspirują także polskich architektów. Z czym przede wszystkim dobrze kojarzyć dom w stylu japońskim? Jakie elementy wystroju powinny się w nim znaleźć i jak go zaprojektować? Wskazówki na to, jak urządzić mieszkanie w stylu japońskim znajdziesz w poniższym artykule.

Japoński styl zen – inspiracja do wystroju wnętrz

Czym jest styl zen, a czym jest feng shui? Dom w stylu japońskim bazuje na dążeniu do wprowadzenia we wnętrzu harmonii i spokoju.

Niezależnie czy urządzamy wnętrze w stylu zen, czy feng shui, w obu przypadkach stawia się przede wszystkim na minimalizm, z którym można kojarzyć również pojęcie skromności lub elegancji. Orientalna aranżacja zakłada oszczędność, co z kolei wpływa na jakość i użyteczność domu w stylu japońskim.

Jak dzięki filozofii zen znaleźć inspirację na projekty wnętrz? Wystarczy odrzucić potrzebę gonienia za nowościami i skupić się na sobie oraz otaczającej nas przestrzeni. Te wszystkie elementy wprowadzają równowagę w japońskich wnętrzach.

Niespotykany nigdzie indziej klimat w japońskich domach można przenieść także na europejskie standardy. Warto więc zaczerpnąć inspiracji zgodne z estetyką kraju kwitnącej wiśni.

Styl japoński we wnętrzach - mieszkanie w stylu japońskim

Styl japoński – jakie elementy powinien uwzględniać dom w stylu japońskim?

Zanim urządzimy dom w stylu japońskim, należy poznać parę niezbędnych elementów wystroju. Dlaczego to takie istotne? Są one nieodzownym wyposażeniem japońskich domów! Co wyróżnia i stanowi cechą charakterystyczną stylu zen? Oto przykłady:

  • tsubo-niwa – są to japońskie ogródki przydomowe; jeśli mamy do dyspozycji dom z dużym ogrodem, warto przemycić elementy stylu japońskiego także na zewnątrz,
  • fusuma – to przesuwne drzwi; są jednym ze sposobów na optyczne powiększenie przestrzeni,
  • maty tatami – wykonane ze słomy maty chronią przed zimnem, a oprócz tego mają właściwości izolacyjne; dobrze się prezentują i w dodatku łatwo się je czyści,
  • noren – rodzaj japońskiej zasłony z nadrukami z egzotycznym motywem,
  • futonowe łóżka – to, co jest w nich najbardziej charakterystyczne to sposób ich użytkowania; w ciągu dnia futony są zwinięte i przechowywane np. w szafach, aby ład i harmonia pokoju nie została zaburzona,
  • tansu – charakterystyczne komody z szufladami, wykonane z drewna japońskiego.

Dom w stylu japońskim – podstawy aranżacji wnętrz

Dalekowschodnia filozofia pociąga za sobą uwielbiane rozwiązania. Nie wiedząc jak zaprojektować dom w stylu japońskim, powinniśmy przede wszystkim opierać się na prostocie japońskich wnętrz.

Właśnie ona stanowi prawdziwą siłę i podsuwa inspiracje, które pozwolą urządzić mieszkanie w stylu japońskim. Ważnem by łączyło w sobie funkcję użytkową z dbałością o porządek i harmonię. Czym należy kierować się, zanim zaprojektujemy wnętrze w stylu japońskim?

Styl japoński we wnętrzach – postaw na oświetlenie i kolory

Naturalność japońskich wnętrz wyraża się poprzez doprowadzenie jak największej ilości dziennego światła do pomieszczenia. Okna pozbawione są ciężkich zasłon lub rolet. Japońskie wnętrze musi być wyposażone w duże okna lub przeszklenia. Ma to szczególne znaczenie dla osób, lubiących otwarte przestrzenie.

O tym, jak rozświetlić pomieszczenie, dowiesz się z naszego poprzedniego artykułu: https://dladomu.com.pl/jak-rozswietlic-pomieszczenia-domowe/

Prostota we wnętrzach urządzonych na styl japoński jest widoczna także w stosowanej kolorystyce. Dobierając kolory farb, stawia się raczej na klasyczne odcienie typu biel czy beż. W miarę możliwości można przełamać sterylnie wyglądające pomieszczenia, dodając do tego np. kolory ognia, a więc odcienie czerwieni. Dobrym pomysłem na zaprojektowanie wnętrz jest także posłużenie się kontrastem.

Mieszkanie w stylu japońskim – istota materiałów

Podstawą tradycyjnych japońskich domów są naturalne materiały. W rozumieniu Japończyków kontakt ze światem natury jest bardzo istotny. Nie tylko w umeblowaniu, ale również w innych elementach wyposażenia można zauważyć zamiłowanie do naturalnych materiałów.

Dlatego też urządzając dom w stylu japońskim, na wyposażeniu powinien znaleźć się np. bambusowy parkiet lub parawany, które mają prześwity zrobione z papieru ryżowego. W japońskim stylu uwidacznia się również zamiłowanie do drewna. Tym sposobem często stosuje się np. najczęściej drewniany parkiet.

Wnętrza w stylu japońskim - dom w stylu japońskim

Dom w stylu japońskim – warunkiem dobrze dobrane meble

Zasada przy doborze mebli w stylu japońskim jest prosta: mają być przede wszystkim wygodne. W dalszej kolejności ważne jest, aby współgrały ze sobą kolorystycznie. Poza tym estetyka mebli nadaje mieszkaniu przytulności i ciepła. Dzięki temu będzie ono przystosowane do relaksu i wypoczynku. Warto pomyśleć o zastosowaniu symetrii i geometrycznych kształtów. W domu w stylu japońskim należy zapewnić bliski kontakt z ziemią, dlatego też wykorzystuje się np. niskie stoliki z poduszkami do siedzenia, które są wokół niego rozłożone.

Wnętrza w stylu japońskim? Nie przesadź z dekoracjami!

Styl japoński oznacza lekkość, świeżość i przestronność. Co można zrobić, aby wytworzyć aurę spokoju i wyciszenia? W dużej mierze powinno się zrezygnować z nadmiaru dodatków w mieszkaniu. Wszelkie akcesoria najlepiej ograniczyć do minimum.

W tradycyjnym japońskim domu nie należy przesadzać z dekoracjami i lepiej zadbać o posiadanie funkcjonalnych przedmiotów. Mimo zamiłowania do natury także w doborze i ilości roślin najrozsądniej kierować się zasadą umiaru.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy