Dofinansowanie do fotowoltaiki 2020

Zastanawiacie się jak wygląda dofinansowanie do fotowoltaiki w 2020 roku? Na naszym portalu pisaliśmy już co to jest fotowoltaika, jak wygląda budowa ogniwa fotowoltaicznego, czym różni się instalacja on-grid od systemu off-grid, oraz zastanawialiśmy się nad ogólną opłacalnością fotowoltaiki w Polsce. W poniższym artykule chcielibyśmy przedstawić Wam najważniejsze projekty, które wspierają rozwój fotowoltaiki w naszym kraju. Zapraszamy do lektury!

Dynamiczny rozwój fotowoltaiki w Polsce

Z roku na rok fotowoltaika w Polsce zyskuje coraz większą ilość zwolenników. Wydaje się, że jest to spowodowane przede wszystkim zwiększeniem opłacalności instalacji fotowoltaicznych. Dlaczego inwestycje w energię słoneczną są coraz częstsze? Największe znaczenie mają w tym przypadku projekty, które zmniejszają koszty instalacji. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Program Mój Prąd

Jednym z najpopularniejszych projektów, które zwiększają opłacalność fotowoltaiki jest program Mój Prąd. Został on ogłoszony 23 lipca 2019 roku, a pierwszy nabór rozpoczął się 30 sierpnia. Drugi nabór ruszył 13 stycznia 2020 roku i trwa do 18 grudnia. Ze względu na budżet wynoszący miliard złotych, program Mój Prąd przewidziany jest na lata 2019-2024. ?Trafić ma do około 200 tysięcy beneficjentów.

Panele fotowoltaiczne dofinansowania 2020 - dopłata do fotowoltaiki

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2020 i Mój Prąd – co można zyskać?

Program Mój Prąd pozwala na uzyskanie dofinansowania do fotowoltaiki, które pokryje 50% kosztów instalacji, ale nie więcej niż 5000 złotych. Ze względu na fakt, że instalacje fotowoltaiczne dla domu są najczęściej droższa niż 10 000 złotych, większość beneficjentów uzyska właśnie maksymalne dofinansowanie.

Kto może skorzystać?

Program Mój Prąd to dofinansowanie do fotowoltaiki, z którego mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne, które są stroną umowy przyłączeniowej i zamontowali nową instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kW. Pamiętajmy, że instalacja musi być nowa i jej elementy nie mogą być starsze niż 24 miesiące.

Jakie warunki należy spełnić?

Jak już wspomnieliśmy, instalacja fotowoltaiczna musi być nowa (nie może być to rozbudowa istniejącej instalacji). Koszty związane z inwestycją muszą być poniesione po dniu ogłoszenia programu (po 23 lipca 2019 roku). Aby wnioskować o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd, musimy w pełni zakończyć projekt. Instalacja musi być podłączona do sieci, posiadać licznik dwukierunkowy, a wnioskujący musi zawrzeć umowę dwustronną z dystrybutorem energii. Oznacza to, że musimy na początku wyłożyć pieniądze, a dopiero potem możemy uzyskać zwrot części kosztów (najczęściej 5000 złotych). Warto podkreślić, że dofinansowanie z programu Mój Prąd można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, przez co fotowoltaika staje się jeszcze bardziej opłacalna!

Dopłata do paneli fotowoltaicznych Mój Prąd - dofinansowanie do fotowoltaiki

Ulga termomodernizacyjna i dofinansowanie do fotowoltaiki 2020

Została wprowadzona 1 stycznia 2019 roku i jest znacznym ułatwieniem dla osób, które przeprowadzają prace termomodernizacyjne jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Ulga termomodernizacyjna to między innymi odliczenie fotowoltaiki od podatku.

Na czym polega ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie podatku dochodowego od kosztów związanych z pracami termomodernizacyjnymi. Jest to między innymi ocieplenie budynku, wymiana okien na nowe, wymiana kotła, i co nas najbardziej interesuje, całkowita lub częściowa zmiana źródła energii na odnawialne. Oznacza to, że ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie fotowoltaiki od podatku dochodowego.

Odliczenie fotowoltaiki od podatku – ile można zaoszczędzić?

W ramach ulgi termomodernizacyjnej możemy odliczyć podatek dochodowy od kwoty nieprzekraczającej 53 tysiące złotych. Zależnie od sposobu rozliczania, możemy zaoszczędzić od 2% do 32% na fotowoltaice. W Polsce można rozliczać się:

  • według skali (17% lub 32%),
  • liniowo (19% bez względu na wysokość dochodu),
  • według podatku zryczałtowanego (2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 17% oraz 20%).

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2020 i ulga termomodernizacyjna – przykład

Aby dobrze zobrazować opłacalność fotowoltaiki, warto posłużyć się przykładem. Jan Kowalski jest właścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego i zdecydował się na zakup instalacji fotowoltaicznej, która kosztuje łącznie 30 tysięcy złotych. Kowalski kwalifikuje się do programu Mój Prąd i otrzymuje maksymalne dofinansowanie w wysokości 5000 złotych. Aby dodatkowo zmniejszyć koszty związane z fotowoltaiką, korzysta z ulgi termomodernizacyjnej. Z racji, że rozlicza się według podatku liniowego (19%), od kwoty 25 000 złotych może odliczyć podatek, który wynosi 4750 złotych. Łącząc program Mój Prąd z ulgą termomodernizacyjną, Jan Kowalski zaoszczędzi więc 9750 złotych. Koszt inwestycji zmniejszy się w tym przypadku o 39%!

Montaż instalacji fotowoltaicznej Poznań SUNERGO

Jak widać, dofinansowanie do fotowoltaiki 2020 zwiększa opłacalność inwestycji w energię słoneczną i znacznie skraca okres zwrotu kosztów. Pamiętajmy jednak, że niezwykle ważny jest profesjonalny projekt i montaż instalacji fotowoltaicznej. Tylko wtedy mamy pewność, że nasze panele słoneczne będą maksymalnie wydajne, a cała inwestycja pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za prąd.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy