Do jakich wnętrz pasują meble kolonialne?

Wyróżnikiem mebli kolonialnych jest przede wszystkim drewno wysokiej jakości, najczęściej drewno egzotyczne, które pozwala na tworzenie projektów bardzo eleganckich, dostojnych i gustownych. Warto jednak pamiętać, że tego typu wyposażenie nie sprawdzi się w przypadku każdej aranżacji.

Gdzie sprawdzą się meble kolonialne?
Jak wybrać meble kolonialne?

Gdzie sprawdzą się meble kolonialne?

Meble kolonialne są z reguły masywne, ciężkie, bardzo wyraziste. Zwracają uwagę, dominują nad wnętrzem. Sprawdzają się więc przede wszystkim w przestronnych pomieszczeniach. Znacznie częściej pojawiają się w domach aniżeli mieszkaniach, choć w tych większych także będą się dobrze prezentować. Bardzo dobrze wygląda kolonialny salon, gabinet, biblioteka. W przypadku mniejszych przestrzeni sięgnięcie po cały zestaw kolonialnych mebli może doprowadzić do efektu przeciwnego do zamierzonego: meble zdominują wnętrze, optycznie je pomniejszą i spowodują wrażenie przytłoczenia aranżacją. Jeśli masz mniejsze mieszkanie, a jesteś wielkim miłośnikiem kolonialnych mebli, zdecyduj się na zakup pojedynczych mebli: komody, kolonialnej skrzyni do sypialni W ten sposób nadasz wnętrzu ciekawy charakter, natomiast jednocześnie go nie przytłoczysz. Meble kolonialne ciekawie prezentują się nie tylko w klasycznych, jednolicie urządzonych wnętrzach.

  • To ciekawe dopełnienie stylu eklektycznego.
  • Świetnie sprawdzą się one także w przestrzeniach w stylu vintage.
  • Dobrze łączą się ze stylem rustykalnym.
  • Można je wykorzystać jako ciekawe przełamania loftowej aranżacji.

Jak wybrać meble kolonialne?

Komody kolonialne, skrzynie, witryny, szafy – wszystkie te meble występują w głębokim, ciemnobrązowym wybarwieniu. To sprawia, że są bardzo eleganckie, wprowadzają do pomieszczenia ciepło i niepowtarzalny klimat. Wykonane są one najczęściej z mahoniu, palisandru, hebanu, wenge. Przełamaniem dla ich ciężkości są dodatki, które pojawiają się w niektórych modelach tych mebli. Są to najczęściej rattan, wiklina, trzcina. Takie meble warto wybierać, kiedy zależy ci na wprowadzeniu „oddechu” do całej aranżacji. Sprawdzą się one doskonale także w nieco mniejszych przestrzeniach.

Wybierając meble kolonialne, warto szczególną uwagę zwrócić na ich połączenie z całą aranżacją. Najlepiej prezentują się one na tle kolorów ziemi. Możesz postawić na jasne kolory ścian, podłoga natomiast może być ciemna. Uważaj jednak, aby nie przesadzić, poszukaj przełamania w postać bardziej delikatnych tkanin i oryginalnych wzorów. Ciemne egzotyczne drewno dobrze łączy się z motywami zwierzęcymi i roślinnymi, egzotycznymi dekoracjami. Świetnym dopełnieniem salonu lub gabinetu będą skórzane sofy i fotele.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy