Czym jest feng shui? Zasady feng shui w domu

Rozumieć zasadę feng shui można różnie – jako metodę planowania, urządzania wnętrz, a także jako receptę na osiągnięcie sukcesów, spokoju i harmonii. Chińskie określenie oznacza dosłownie: wodę, której nie można uchwycić i wiatr, którego nie można zobaczyć. Niezależnie od podejścia – w celu prawidłowego zrozumienia tej koncepcji należy poznać podstawowe idee i wytyczne, z których składa się feng shui.

Czym jest feng shui?

Zasada wywodząca się ze starożytnych Chin obejmowała niegdyś ogólny rozkład miast, wsi, budynków mieszkalnych i gospodarskich. Oznaczała zarówno osiągnięcie pełni komfortu, spokoju jak również ochronę przed złymi duchami czy wpływ kształtu na otoczenie. Co ciekawe – po tylu latach wciąż powraca się do aranżacji według określonych przez feng shui zasad. Współcześnie wykorzystuje się je głównie do urządzania domów, mieszkań, biur i innych tego rodzaju przestrzeni użytkowych.

Podstawowe zasady feng shui

Aby energia (chi) mogła swobodnie przepływać należy pamiętać o trzech podstawowych zasadach, z których składa się feng shui. Obojętnie czy urządzamy dom, biuro czy też ogród należy zapoznać się z ich przesłaniem.

Koncepcja yin i yang

Większość z nas o yin i yang słyszała, ale czy znamy prawdziwe znaczenie owej koncepcji? Początkowo opisywały one zacienioną (yin) i nasłonecznioną (yang) stronę wzgórza. Są podstawowymi, przeciwstawnymi do siebie siłami, które pozwalają na swobodny przepływ energii. Model ten wykorzystywany jest do wyjaśnienia struktury wszechświata oraz zmian, które w nim zachodzą. Yin według tradycji utożsamia się z żeńską częścią natury – uznaje się ją za bierną i spokojną, czyli idealną do wykorzystania w pomieszczeniach przeznaczonych na odpoczynek (salon, sypialnia, łazienka). Yang natomiast zaklasyfikować można jako aktywny i silny element męski – energia z niego płynąca doskonale sprawdzi się w biurze, gabinecie czy kuchni.

Zasada pięciu żywiołów

Zasada wu xing (pięciu elementów, pięciu żywiołów) jest równie ważna, przedstawia wpływ i działanie podstawowych żywiołów natury, które uważane są za podstawowe siły wszechświata. Aby zapewnić sobie harmonię trzeba dobrze je wykorzystać, zrozumieć ich symbolikę:

  • ogień – symbolizuje siłę, wymaga szacunku,
  • metal – jest ostry, nieożywiony i zimny,
  • woda – oznacza kreatywność, komunikację i sukces,
  • ziemia – rozumiana jako atrakcyjność i pożywienie,
  • drzewo – symbolizuje wzrost i życie.

Siatka bagua

Jest to plansza potrzebna do odpowiedniej aranżacji przestrzeni. Na jej podstawie wyznacza się miejsce dla poszczególnych pomieszczeń w domu. Kluczowymi strefami są: kariera, wiedza, rodzina/zdrowie, bogactwo, sława i stopień, małżeństwo, dzieci, pomocni ludzie. Urządzenie domu na podstawie siatki bagua zwiększa szanse na równowagę i harmonię w życiu.

feng shui - zasady w domu

Zasady wykorzystania feng shui w domu

    1. Zwróć uwagę na kolory – naturalne kolory nawiązujące do ziemi i złamana biel są najlepszym wyborem, ponieważ promieniują one przytulnością, komfortem i spokojem. W ożywieniu pomieszczenia mogą pomóc jaskrawe akcenty takie jak wyraziste poduszki, wazony, ramki czy innego rodzaju dekoracje. Co więcej – zaleca się unikać ciemnych i ponurych barw, które mogą mieć negatywny wpływ na przepływ energii i samopoczucie.
    2. Niezwykle istotny jest porządek. Jest on jedną z kluczowych zasad feng shui – dotyczy zarówno porządku na zewnątrz, jak i harmonii w szafach, schowkach i komodach. Należy regularnie pozbywać się starych, nieużywanych lub zepsutych przedmiotów. Warto również dbać o kondycję mebli (zobacz jak odnowić stare meble). Dodatkowo – ważne jest codzienne wietrzenie. Otwieranie okna powoduje wymianę złej energii na świeżą dawkę pozytywnych wibracji.
    3. Zadbaj o różnorodne źródła światła – gdy jest ono bardziej rozproszone działa relaksująco. Ważne, żeby było ciepłe i kojące.

Aranżacja feng shui w sypialni

To właśnie na sypialnię należy zwrócić szczególną uwagę. Spędzamy w niej dużą część naszego życia, to tu gromadzimy energię do życia i codziennego funkcjonowania. Byłoby idealnie, gdyby była ona skierowana na zachód. Ważne jest, aby urządzając sypialnię możliwie ograniczyć rozpraszające dekoracje i dodatki. Dodatkowo, pozycja łóżka jest bardzo ważna do prawidłowego snu – najlepiej gdyby jego przód opierał się na stabilnej ścianie, nie powinno jednak być ono umieszczone pomiędzy drzwiami a oknem. Feng shui skupia się na osiągnięciu spokoju, w którym zdecydowanie nie pomagają urządzenia elektroniczne – najlepiej jest stworzyć sypialnię miejscem wolnym od telefonu, komputera i telewizora. Inną ważną zasadą jest rezygnacja z lustra w sypialni (są one źródłem niepokoju), szczególnie kiedy leżąc w łóżku możemy widzieć swoje odbicie.

Spokojne miejsce do pracy – feng shui w biurze

Tworząc biuro w przestrzeni domowej należy pamiętać o yin i yang. Przestrzeń wypoczynku nie może w żaden sposób przeplatać się z przestrzenią przeznaczoną do pracy i skupienia. Niezwykle ważne jest oddzielenie owych stref. Jeżeli nie mamy możliwości odgrodzić się ścianą zastąpmy ją parawanem, kotarą lub na przykład regałem. Pokój warto pozbawić ostrych krawędzi i kantów, a jego środek zostawić wolny. Innymi zasadami, które warto mieć na uwadze jest odpowiednie ustawienie biurka. Najlepiej byłoby, gdyby nie stało na linii drzwi-okno, a siedząca przy nim osoba powinna mieć widok na pokój. Istotne jest również dbanie, aby biuro nie było brudne czy zagracone.

Czym jest feng shui? Zasady feng shui w domu i biurze

Koncepcja feng shui – podsumowanie

Obojętnie czy do aranżacji feng shui podchodzimy całościowo (uwzględniając zarówno stronę praktyczną, jak i duchową idee) czy jednak zależy nam na funkcjonalnej aranżacji nie można zaprzeczyć, że kryjące się w wielowiecznej metodzie przesłania sprawdzają się doskonale. Regularne porządki domowe , a także odpowiednie ustawienie mebli mogą mieć wpływ na wiele aspektów życia. Tradycja mówi, że feng shui pomaga w osiągnięciu szczęścia, bogactwa i spokoju, dlaczego więc nie spróbować?

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy