Czy montaż klimatyzacji w mieszkaniu to dobry pomysł?

Dawniej klimatyzacja w mieszkaniu była oznaką luksusu i bogactwa. Dziś coraz więcej mieszkańców może pozwolić sobie na skorzystanie z tego rodzaju urządzeń i chętnie z tego korzysta. Z pewnością z biegiem czasu klimatyzatorów będzie coraz więcej, bo klimat nieustannie się zmienia, a lata są coraz bardziej gorące. Jeśli właśnie zastanawiasz się nad instalacją klimatyzatora i nie wiesz, jaką decyzję podjąć — czytaj dalej.

Montaż klimatyzacji staje się coraz bardziej popularny. Choć umieszczanie urządzenia w mieszkaniu nie jest jeszcze standardem u deweloperów, klimatyzatory pojawiają się coraz częściej w mieszkaniach. Nowoczesne sprzęty nie wymagają skomplikowanych instalacji, a co więcej — całkiem estetycznie się prezentują. A korzyści, jakie daje własny system chłodzenia powietrza są nieocenione.

Czy warto zainstalować klimatyzację do domu?

Klimatyzacja pozwala przetrwać upalną pogodę. Dzięki temu, że ciepłe powietrze jest schładzane, w środku panuje przyjemny klimat. Klimatyzacja domowa najlepiej sprawdzi się w mieszkaniach mocno nasłonecznionych. Intensywne promienie słoneczne potrafią znacząco podwyższać temperaturę wewnątrz. Zazwyczaj na montaż klimatyzacji decydują się właściciele mieszkań zlokalizowanych na najwyższych piętrach. Jeśli do tego w mieszkaniu nie ma zapewnionej dobrej izolacji, spędzanie czasu w środku może być problemem. Klimatyzator schłodzi powietrze i pozwoli zapewnić optymalną do funkcjonowania temperaturę.

Dzięki temu, że nowoczesne urządzenia mają również funkcję ogrzewania powietrza, mogą być dodatkowo przydatne również zimą. Włączony klimatyzator pozwala w szybki sposób ogrzać pomieszczenie i utrzymać w nim stałą temperaturę.

Czym różni się klimatyzacja domowa od klimatyzacji do biura?

Klimatyzacja montowana w domu, chociaż podobna, to jednak różni się od tej stosowanej w biurach. System montowany w mieszkaniu jest zazwyczaj prostszy. Zwykle wymaga schłodzenia mniejszej powierzchni, niż w przypadku pomieszczeń biurowych. Klimatyzacja do biura powinna mieć również większą moc i wydajność, ponieważ w biurze przebywa więcej osób, przez co wytwarza się wyższa temperatura wewnątrz. Często widoczna jest również różnica w wyglądzie urządzenia. Klimatyzator stosowany w mieszkaniach jest bardziej estetyczny niż ten, który wykorzystuje się w firmach.

Czy trzeba mieć zgodę na montaż klimatyzacji?

Montaż klimatyzacji do mieszkania musi zostać zaakceptowany przez zarządcę budynku. Z uwagi na to, że klimatyzator do prawidłowej pracy potrzebuje cyrkulacji powietrza, niezbędne jest zamontowanie jego zewnętrznej części na elewacji budynku. Aby cały proces był wykonany zgodnie z przepisami, należy wystąpić o uzyskanie zgody na montaż klimatyzacji do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Wzór pisma można znaleźć w internecie. Montaż klimatyzacji bez zgody lub pomimo braku zgody od spółdzielni czy wspólnoty może skutkować nałożeniem kary oraz koniecznością demontażu systemu.

Przed montażem klimatyzatora dobrze jest skonsultować się ze specjalistą. Firmy zajmujące się zakładaniem klimatyzacji posłużą informacją, jaki sprzęt wybrać, żeby jak najlepiej spełniał swoje zadanie. Podpowiedzą również, w jakim miejscu umieścić urządzenie, żeby było wydajne i zapewniało chłodzenie całego mieszkania. Profesjonalna firma zajmie się także obsługą posprzedażową. Zaoferują regularny serwis klimatyzacji, co wyeliminuje usterki i problemy z jakością powietrza.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy