Co to jest metr bieżący? Ile to metr bieżący? Sprawdź!

Podczas budowy domu lub wykończenia i wystroju wnętrz, istotna jest znajomość podstawowych pojęć i jednostek. Wiedza ta pozwoli zrozumieć, jaką ilość materiału należy zakupić i ile może wynieść koszt wykonania konkretnej usługi. W wielu sytuacjach nasuwa się jednak podstawowe pytanie: co to jest metr bieżący? Jak obliczyć metr bieżący? Wyjaśniamy w naszym artykule!

Metr bieżący – czym jest?

Metr bieżący (skrót m.b.) to miara długości, a nie jednostka powierzchni – używana jest więc w odniesieniu do przedmiotów o wielu wymiarach, przy czym kluczowe znaczenie ma ich długość. Jednak aby wiedzieć, ile to metr bieżący, warto znać szerokość, a opcjonalnie także głębokość mierzonego obiektu. Metr bieżący wyznaczany jest w warunkach rzeczywistych, co najłatwiej zobrazować na przykładzie. Decydując się na zakup zasłony (zobacz także: jakie zasłony do salonu) nie mamy wpływu na jej szerokość. Możemy jednak określić, jak długa ma ona być. W tym celu należy wiedzieć, jak obliczyć metr bieżący, aby wybrany przez nas materiał zmieścił się na odcinku 1 metra.

Metr bieżący - ile to? Co to znaczy metr bieżący?

Co to jest metr bieżący? Jednostka a cena

Udając się na zakupy – czy to do sklepu budowlanego, do sklepu z tkaninami, czy nawet do pasmanterii – zwracamy uwagę na cenę za metr. Warto więc pamiętać, że nie zawsze wyższa cena musi oznaczać większy koszt. Dlaczego? Cena za metr bieżący określa, ile zapłacimy za fragment o długości 1 metra konkretnego produktu niezależnie od jego szerokości. Dotyczy to m.in. mebli w zabudowie, czy materiału na zasłony. Tym sposobem taka sama zasłona może kosztować mniej lub więcej za m.b., w zależności od jej szerokości. Innym przykładem może być wykładzina: jeśli ma ona szerokość trzech metrów, to cena za metr bieżący określa, ile zapłacimy za kawałek wykładziny o wymiarach 1 metr długości na 3 metry szerokości.

Metr bieżący a metr kwadratowy – jak obliczyć metr bieżący?

W jaki sposób można określić, co różni metr bieżący a metr kwadratowy? Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – metr bieżący nie jest jednostką powierzchni, dlatego może on pomieścić wiele metrów kwadratowych. Aby lepiej to wyjaśnić, wróćmy do przykładu z wykładziną – w tym celu konieczne będzie pomnożenie jej niezmiennej szerokości (w tym wypadku 3 metrów) razy wybraną długość (przy 1 metrze bieżącym będzie to jeden metr). W tym przypadku w 1 metrze bieżącym otrzymamy 3 metry kwadratowe wykładziny (3m x 1m).

Kalkulację tą należy przeprowadzać starannie, gdyż w zależności od szerokości wybranego materiału jego cena za m.b. może ulegać zmianie. Przy wyznaczaniu jednostek nie zawsze łatwo jest podejmować się obliczeń na własną rękę i wyznaczyć metr bieżący – kalkulator może okazać się w tym wypadku koniecznym narzędziem dla uzyskania precyzyjnych wartości.

Ile to metr bieżący – obliczenie na przykładzie

Wiedza na temat tego, ile wynosi metr bieżący, jest niezwykle przydatna podczas zakupów. Aby móc lepiej to zobrazować, posłużmy się innym przykładem. Załóżmy, że konieczny jest zakup paneli podłogowych do wyłożenia pokoju w domu. Pokój ten ma wymiary 5 metrów długości i 4 metry szerokości. Panele sprzedawane są w metrach bieżących i każdy panel ma szerokość 20 cm (czyli 0,2 metra).

Aby obliczyć potrzebną ilość metrów bieżących, najpierw określ, ile metrów kwadratowych pokrywa jeden metr bieżący paneli. W tym przypadku jeden metr bieżący pokryje 0,2 m² (0,2 m × 1 m). Dzieląc całkowitą powierzchnię pokoju przez powierzchnię pokrywaną przez jeden metr bieżący paneli, otrzymujemy wynik: 20 m² / 0,2 m²/mb = 100 mb. Oznacza to, że aby wyłożyć podłogę w pokoju, potrzebujesz zakupić 100 metrów bieżących paneli podłogowych o szerokości 20 cm.

Obliczanie mało popularnych jednostek może sprawiać kłopot. Dowiedz się z naszego bloga, ile m ma hektar, a także jak obliczyć metry kwadratowe.

Co to metr bieżący? Jak obliczyć metr bieżący? Sprawdź!

Metr bieżący – do czego można wykorzystać jednostkę?

Wiedząc już, co to jest metr bieżący, można wskazać obszary, w których termin ten jest najczęściej stosowany. Z metrami bieżącymi można spotkać się przy okazji produktów, nawijanych na rolce, jednak nie jest to jedyna reguła. Metr bieżący wykorzystuje się również do wycen usług takich jak wykonanie mebli, czy zakup okien lub schodów. Świadomość tego, jak obliczyć metr bieżący, przyda się również do przeliczania go na metr kwadratowy. Taka umiejętność może sprawdzić się w sytuacji, gdy kupujemy:

  • tkaniny: firany, zasłony, wykładziny, tapety,
  • artykuły do budowania i remontów: wełna mineralna, kable, przewody, węże, rury,
  • elementy ozdobne: ogrodzenia, rolety, bramy, balustrady,
  • meble na wymiar, deski podłogowe, pokrycia i podbitki dachowe.

Dlaczego więc warto wiedzieć, ile to jest metr bieżący? Dzięki zastosowaniu tej miary  można dokładniej zarządzać materiałami i unikać ich marnowania. Ułatwia to obliczenie ilości materiału potrzebnego do pokrycia określonej powierzchni.

Co to jest metr bieżący? Podsumowanie

Wiedza o tym, co to jest metr bieżący, przydaje się niekiedy w najbardziej niespodziewanych momentach. Warto więc pamiętać, że powierzchnia metra bieżącego zależy od tego, jaką szerokość ma dany materiał, produkt, czy element. W dodatku trzeba mieć na uwadze, że wyznaczając metr bieżący, w pierwszej kolejności należy poznać długość danego przedmiotu.

Dowiedz się też więcej o jednostce, jaką jest 1 kWh – ile to wat?

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy