Co to jest metr bieżący?

Budowa domu, jego wykończenie i wystrój… aby móc dobrze zrozumieć ilość potrzebnych materiałów czy też cenę konkretnej usługi powinniśmy rozumieć pojęcia i jednostki, które są w tej branży często wykorzystywane. Co to jest metr bieżący? Metr kwadratowy – ile to metrów bieżących? Tłumaczymy w artykule!

Metr bieżący – ile to właściwie jest?

Jednostka ta nie jest tak trudna do zrozumienia, jak mogłoby się wydawać. Metr bieżący (skrót m.b.) to miara długości, a nie jednostka powierzchni – używana jest więc w odniesieniu do przedmiotów o wielu wymiarach (długość, szerokość, ewentualnie głębokość) w których to właśnie długość ma kluczowe znaczenie. Jednostki tej używa się w warunkach rzeczywistych – najłatwiej zobrazować to na przykładzie. Decydując się na zakup zasłony (zobacz także: jakie zasłony do salonu) nie mamy wpływu na jej szerokość, możemy jednak określić jak długa ma ona być. W tym celu mierzymy ile wybranego przez nas materiału zmieści się na odcinku 1 metra.

Co to jest metr bieżący? Jednostka a cena

Udając się na zakupy – czy to do sklepu budowlanego, czy do sklepu z tkaninami, czy nawet do pasmanterii – zwracamy uwagę na cenę za metr. Warto więc pamiętać, że nie zawsze wyższa cena musi oznaczać większy koszt. Dlaczego? Cena za metr bieżący określa ile zapłacimy za fragment o długości 1 metra konkretnego produktu niezależnie od jego szerokości – na przykład mebli w zabudowie czy materiału na zasłony. Oznacza to, że ta sama zasłona może kosztować mniej lub więcej za m.b. w zależności od jej szerokości. Innym przykładem może być wykładzina: jeśli ma ona szerokość trzech metrów, to cena za metr bieżący określa ile zapłacimy za za kawałek wykładziny o wymiarach 1 metr długości na 3 metry szerokości.

Metr kwadratowy – ile to metrów bieżących?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – metr bieżący nie jest jednostką powierzchni, dlatego może on pomieścić wiele metrów kwadratowych. Aby lepiej to wyjaśnić wróćmy do przykładu z wykładziną – w tym celu konieczne będzie pomnożenie niezmiennej jej szerokości (w tym wypadku 3 metrów) razy wybraną długość (przy 1 metrze bieżącym będzie to jeden metr). W tym przypadku w 1 metrze bieżącym otrzymamy 3 metry kwadratowe wykładziny (3m x 1m). Kalkulację tą należy przeprowadzać starannie, gdyż w zależności od szerokości wybranego materiału jego cena za m.b. może ulegać zmianie. Obliczanie mało popularnych jednostek może sprawiać kłopot – zobacz również ile metrów ma hektar.

Co to metr bieżący? Metr bieżący - ile to jest?

Do czego wykorzystuje się jednostkę metra bieżącego?

Najczęściej spotkać się można z określaniem metrami bieżącymi produktów, które nawijane są na rolce, nie jest to jednak reguła. Jednostkę wykorzystuje się również do wycen usług takich jak wykonanie mebli czy też zakup i montaż okien i schodów. Znajomość miary metra bieżącego i umiejętność przeliczania go na metr kwadratowy przyda się szczególnie gdy kupujemy:

  • tkaniny: firany, zasłony, wykładziny, tapety;
  • artykuły do budowania i remontów: wełna mineralna, kable, przewody, węże, rury,
  • elementy ozdobne: ogrodzenia, rolety, bramy, balustrady,
  • meble na wymiar, deski podłogowe, pokrycia i podbitki dachowe.

Co to jest metr bieżący? Podsumowanie

Tego rodzaju wiedza przydaje się w najbardziej niespodziewanych momentach. Warto więc zapamiętać, że powierzchnia metra bieżącego zależy od tego, jakiej szerokości jest dany materiał, produkt czy element. Jednostka ta wprowadzona została, aby położyć nacisk nie na pole określonego przedmiotu, ale właśnie na jego długość.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog o wnętrzach pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy

Instagram Dla Domu