Co na dach tarasu? Rodzaje zadaszenia tarasów w pigułce

Nie ma chyba nic przyjemniejszego od spędzania czasu na własnym tarasie, szczególnie wiosną, gdy wszystko budzi się do życia. Pogoda jest jednak zmienna, a żeby móc uchronić się przed nagłym jej załamaniem podczas grilla z przyjaciółmi, warto zastosować zadaszenie tarasu. Jakie zadaszenia tarasu warto wziąć pod uwagę i jaki materiał sprawdza się najlepiej?

Zadaszenie tarasu – dlaczego warto?

Zadaszenie tarasu pełni co najmniej dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze, jest zabezpieczeniem tarasu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Kiedy organizujemy np. grilla czy spotkanie z przyjaciółmi, a pogoda nagle się załamuje i zaczyna padać deszcz, nie musimy szybko uciekać do domu. Drugą funkcją zadaszenia tarasu jest funkcja estetyczna. Taki taras wygląda po prostu bardziej atrakcyjnie. O zadaszeniu warto pomyśleć już podczas budowy domu, wówczas wystarczy wykonać przedłużenie dachu, by taras został zabudowany. Jeśli jednak nie pomyślałeś o tym w trakcie budowy, nic straconego. Istnieje całe mnóstwo innych rozwiązań.

Drewniane zadaszenie tarasu – kiedy się sprawdza?

Drewniane zadaszenie tarasu sprawdza się szczególnie w przypadku osób, które cenią sobie naturalne materiały. Trzeba jednak wiedzieć, że drewno będzie wymagało konserwacji, gdyż będzie narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Stałe zadaszenie tarasu nie musi być wykonane z drewna. Popularne jest także szklane zadaszenie tarasu, zwłaszcza gdy chcemy korzystać z niego przez cały rok, również zimą. Przy zastosowaniu szklanego zadaszenia, z powodzeniem możemy wystawić na taras meble ogrodowe czy grilla i korzystać z nich nawet w środku zimy. Trzeba jednak pamiętać, że cena takiego rozwiązania jest dość wysoka, zwłaszcza w porównaniu z innymi rozwiązaniami, np. z zadaszeniami z poliwęglanu czy aluminium.

Co na dach tarasu w budownictwie nowoczesnym?

Nowoczesne metody zadaszenia tarasów obejmują nierzadko rozwiązanie, jakim jest pergola tarasowa. Wygląda ona niezwykle atrakcyjnie i nowocześnie, pozwala na wygodne korzystanie z tarasu. Ma aluminiową, trwałą konstrukcję, a w większości przypadków zadaszenie rozsuwa się na pilota, co jest bardzo wygodnym i komfortowym rozwiązaniem. Aluminiowe zadaszenie tarasu jest bardzo wytrzymałe, nie wymaga konserwacji i będzie służyć przez długie lata, podnosząc komfort spędzania czasu na świeżym powietrzu. Cena zadaszenia tarasu za pomocą pergoli również jest atrakcyjna, szczególnie w stosunku do wygody, jaką to rozwiązanie zapewnia użytkownikowi.

 

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy