Choinka prawdziwa czy sztuczna?

Wybór choinki to jeden z poważniejszych wyborów w roku. Choinka to szczególna dekoracja, symbol życia i odrodzenia i główna ozdoba domu lub mieszkania w trakcie świąt. W grudniu stajemy przed dylematem: choinka żywa czy sztuczna? Postaramy się ułatwić Wam tę decyzję.

Żywa choinka w domu

Wiele osób wręcz nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia bez pachnącej lasem i igliwiem żywej choinki. Zaletą żywej choinki jest na pewno to, iż pięknie pachnie, ale także fakt, że jako naturalna dekoracja szybko ulega biodegradacji, a jej biomasa szybko wraca do przyrody. Można ją wyrzucić na kompostownik lub zostawić w wyznaczonym przez miasto miejscu, gdyż miejskie przedsiębiorstwa komunalne przerabiają choinki po świętach na wspomnianą już biomasę.

Ale żywa choinka ma także wady. Jeśli nie interesujemy się tym, skąd dokładnie pochodzi nasze żywe drzewko, może okazać się, iż wycięte jest ono nielegalnie, a jego sprzedawca po prostu dokonał kradzieży drzewek z lasu. Żywa choinka jest niestety jednorazowa, co przekłada się na to, iż jest to mało ekonomiczny zakup. Co roku na żywe drzewko wydać trzeba 50 – 150 zł, a dekoracja ta cieszy oczy jedynie kilka tygodni. Poza tym żywe drzewko trzeba jeszcze utrzymać, by przez cały grudzień prezentowało się znakomicie. Dlatego też konieczne jest jego podlewanie (tyczy się to choinek sprzedawanych w donicach) oraz sprzątanie obsypujących się igieł. Wiele gatunków iglaków ma sztywne i bardzo ostre igły, co może być niebezpieczne dla małych dzieci oraz dla zwierząt.

Sztuczna choinka

Coraz więcej osób kusi się jednak na zakup sztucznego drzewka. Tym bardziej, iż teraz sztuczne choinki produkowane są tak, że do złudzenia przypominają naturalne, piękne jodły lub świerki. Producenci starają się, by w ofercie znalazły się niemal wszystkie gatunki, dlatego bez problemu można kupić sobie drzewko imitujące jodłę kaukaską, świerk pospolity, świerk biały czy świerk serbski.

Mimo, iż sztuczna choinka jest sztuczna, to jednak jest ona rozwiązaniem estetycznym oraz ekologicznym. Możemy dziś zapomnieć o brzydkich sztucznych drzewkach, jakie kojarzą nam się z okresem PRLu. Dziś sztuczne choinki do złudzenia przypominają iglaki przyniesione wprost z lasu, są gęste, zielone oraz mogą być dodatkowo zdobione szyszkami lub imitacją śniegu. Sztuczne choinki z firmy Sonic to zakup na lata – dobrej jakości drzewko może nam służyć nawet dekady. To zdecydowanie służy ekologii, gdyż nie wycinamy co roku żywego iglaka, a dodatkowo jest to ekonomiczny zysk. Płacimy za drzewko raz i na 5, 10 czy 15 lat mamy wydatek na choinkę z głowy.

Choinka sztuczna to dekoracja bardzo praktyczna. Po świętach wystarczy ją złożyć, zapakować w worek lub w pudełko i wynieść na strych. Dobrze wykonane drzewko nie odkształca się i po upływie kolejnego roku wciąż będzie wyglądało zachwycająco. Zaletami takiej choinki jest także fakt, iż nie trzeba jej podlewać ani sprzątać obsypujących się igieł. Sztuczne choinki do złudzenia przypominają dziś naturalne iglaki, a przy tym ich gałązki i igły są miękkie, co nie stanowi niebezpieczeństwa dla małych dzieci oraz zwierząt domowych.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy