Basen w ogrodzie – na jaki basen ogrodowy warto się zdecydować?

Basen w ogrodzie to obowiązkowa pozycja na obecny sezon. Dzięki niemu możemy o wiele przyjemniej spędzić swój wolny czas, zwłaszcza gdy na dworze panują upalne dni. Niemniej jednak aby mógł on zachwycać nas swoją obecnością, należy znaleźć odpowiedni model basenu ogrodowego dopasowanego do potrzeb i preferencji własnych. Warto więc dokładnie zastanowić się nad jego wymiarami, specyfikacją czy ilością posiadanej przestrzeni. W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie zaaranżować przydomowy basen w ogrodzie. Jaki basen do ogrodu wybrać?

Basen ogrodowy – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Samodzielna budowa basenu może nie spełniać oczekiwań niektórych osób. Wtedy może zdecydować się na gotowe rozwiązania. Chcąc kupić basen ogrodowy, musisz dokładnie przemyśleć, jaki zbiornik będzie najbardziej odpowiedni. Duże znaczenie ma nie tylko jego specyfikacja, ale także:

  • wymiary miejsca na działce,
  • liczba osób korzystających,
  • parametry techniczne basenu.

Niemniej jednak kluczowe będzie dopasowanie właściwych wymiarów oraz innych istotnych parametrów technicznych.

Ilość osób korzystających z basenu w ogrodzie

Warto dobrze zastanowić się nad tym, kto dokładnie będzie korzystał z basenu ogrodowego. Jeśli mają być nimi głównie dzieci, to dobrze jest zapoznać się z wysokością basenu oraz proponowanym przedziałem wiekowym. W przypadku wyboru modelu zarówno dla dorosłych, jak i dzieci – warto postawić na typowo rodzinne, standardowe propozycje.

Ilość dostępnego miejsca na działce lub w ogrodzie

Ilość miejsca, którą posiadasz w swoim ogrodzie, będzie decydującym czynnikiem świadczącym o wymiarach basenu ogrodowego. W zależności od metrażu możesz wybrać mały basen, który będzie odpowiedni dla jednej lub dwóch osób. Jest to korzystne finansowo rozwiązanie, które nie będzie znacznym obciążeniem dla domowego budżetu. Z kolei większy basen zdecydowanie lepiej sprawdzi się w przypadku większej ilości domowników. Na rynku znajdziemy sporo różnych modeli basenów, dzięki czemu z pewnością dopasujemy idealną pozycję zgodnie z potrzebami.

Zobacz, jak ozdobić ogród i nadać mu atmosferę: https://dladomu.com.pl/jak-ozdobic-ogrod/.

Budowa basenu – modele stelażowe, rozporowe i dmuchane

Jaki rodzaj basenu ogrodowego wybrać ze względu na sposób montażu? Może być to stosunkowo trudne zadanie, ponieważ do wyboru masz wiele ciekawych pozycji, takich jak baseny:

  1. stelażowe,
  2. rozporowe,
  3. dmuchane.

W przypadku wyboru typowo dziecięcych basenów najlepiej sprawdzi się basen dmuchany. Charakteryzują go stosunkowo niewielkie rozmiary, dzięki czemu jest odpowiednio bezpieczny oraz sprawdzi się świetnie także w przypadku maluchów.

Co jednak w sytuacji, w której chcemy zakupić wytrzymały i trwały basen dla całej rodziny? Wtedy zdecydowanie najlepiej jest wybrać basen ogrodowy stelażowy lub rozporowy. Każdy z nich cechuje się jednak zupełnie inną budową basenu oraz charakterystyką.

Jak zrobić basen przydomowy?

Ceny basenów ogrodowych – od czego zależą?

Warto wspomnieć, iż kwestie finansowe również mają duże znaczenie. Ceny basenu zależne są od wielu kwestii, takich jak między innymi rodzaju i wielkości basenu czy użytych materiałów. Dlatego też widoczna jest znaczna dysproporcja pomiędzy różnymi modelami basenów, które można kupić zarówno za niewielkie, jak i również znacznie wysokie kwoty. Propozycje basenu stelażowego i rozporowego z pewnością charakteryzują się zdecydowanie większymi kosztami. Niemniej jednak decydując się na ich zakup, otrzymujemy wielosezonowy basen ogrodowy, który zachwyca trwałością i wykonaniem.

Warto pamiętać o tym, iż zdecydowanie więcej kosztuje budowa basenu wykonanego z betonu lub bloczków, dlatego też obecnie w zasadzie większość użytkowników decyduje się na zakup gotowych pozycji. Niemniej jednak postaramy się również przyjrzeć również tym rozwiązaniom.

Baseny stelażowe

Konstrukcje danego modelu stelażowego oparte są o stelaż, czyli szkielet basenu. Jest to pozycja wykonana z wytrzymałych tworzyw sztucznych oraz konstrukcji metalowej. Dzięki temu jest on odpowiednio stabilny i wytrzymały. Sprawdzi się także w miejscach narażonych na działanie różnych czynników atmosferycznych. To modele charakteryzujące się także dużymi rozmiarami. Mieszczą naprawdę dużą ilość wody, dzięki czemu doskonale sprawdzają się jako baseny dla rodzin. Warto podkreślić, iż ze względu na swoją konstrukcję potrzebują odpowiedniego przygotowania podłoża oraz właściwego i solidnego montażu. Dzięki temu będą one naprawdę trwałą i wytrzymałą propozycją.

Baseny rozporowe

Baseny rozporowe charakteryzuje ściśle określony kształt. Związane jest to ze sposobem napełniania basenu, dzięki któremu woda napierająca na ścianki zapewnia jego ściśle określony wygląd i kształt. Zapobiega to również jej odkształceniu. Jest on nieskomplikowany model podczas montażu, a jego rozłożenie ze względu na budowę zajmuje około 20 minut. To bardzo komfortowe rozwiązanie, które nie przysparza problemów również ze względu na utrzymanie basenu w czystości. Dodatkowo modele rozporowe cechują się korzystnymi wymiarami, które sprawdzą się doskonale zarówno dla dzieci, jak i również całych rodzin. Ściany basenu wykonane są z odpowiednio grubego materiału PCV, natomiast kołnierz jest dmuchany. Nie wymagają konieczności wykonania wykopu czy dodatkowego przystosowania terenu.

Dno basenu stelażowego i rozporowego jest zawsze niezwykle wytrzymałe i trwałe, wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, dzięki któremu nie ulega szybkiemu zniszczeniu. To ważne aspekty, mające duży wpływ na szczelność basenu.

Budowa basenu w ogrodzie – czy można samemu zbudować basen?

Budowa basenu z bloczków betonowych jest ciekawą alternatywą dla zakupu gotowych pozycji. Wyłożone folią basenową oraz wykończone płytkami ceramicznymi prezentują się naprawdę wspaniale. W tym przypadku możemy dowolnie dopasować rozmiar basenu odpowiednio do potrzeb.

Oprócz tego możemy zdecydować się na wykorzystanie gotowej niecki basenów ogrodowych. Niemniej jednak w tym przypadku konieczne są prace ziemne oraz samodzielne zbudowanie basenu. W przypadku własnoręcznie wykonanego zbiornika, istotne jest solidne wykonanie. Baseny ogrodowe i ich postawienie nie powinno być szczególnie trudne dla osób mających doświadczenie w budowie podobnych obiektów.

Budowanie basenu samodzielne - o czym pamiętać?

Budowa basenu w ogrodzie

Chcesz sam zbudować basen w ogrodzie? Taka praca nie powinna stanowić dużego problemu dla osób z doświadczeniem, są jednak ważne aspekty, o których należy pamiętać decydując się na to.

Czy potrzebne będzie pozwolenie na budowę basenu?

Mimo, że basen będzie w twoim własnym ogrodzie, prawo nakazuje uzyskanie zezwolenia na basen ogrodowy o powierzchni większej niż 30 m2. Taki wniosek o pozwolenie należy złożyć w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania starostwie. Jednak jeśli nie decydujesz się na basen o tak wielkiej powierzchni, nie będzie konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę.

Jednak w takim wypadku, należy zgłosić zamiar rozpoczęcia budowy, a następnie odczekać 30 dni, zanim nastąpi rozpoczęcie prac. Do takiego zgłoszenia konieczne będzie poinformowanie o zakresie i rodzaju prac, jakie będą wykonywane, a także załączenie oświadczenia o prawie do dysponowania gruntem. Nie musisz natomiast załączać projektu budowlanego.

Należy również pamiętać, że jeśli złożysz już dokument, ale w ciągu dwóch lat nie rozpoczniesz budowy, wtedy wymagane będzie złożenie ich od nowa. Co może grozić, jeśli nie uzyska się pozwolenia lub nie zgłosi zamiaru budowy basenu? Urząd może wezwać do złożenia dokumentów, uiszczenia opłaty legalizacyjnej, a nawet nakazać rozbiórkę.

Basen w ogrodzie – w jakim miejscu go zbudować?

Warto pamiętać o tym, że odpowiednie miejsce na basen jest bardzo ważnym elementem. Najlepiej już przy projektowaniu domu wyznaczyć pole, na potencjalną budowę basenu w ogrodzie. Dzięki temu nie będzie konieczne rozkopywanie zagospodarowanej już działki. Zobacz, jak zaplanować ogród.

W ten sposób można również od razu zaplanować rozwiązania, które ułatwią funkcjonowanie z basenem w sposób ekonomiczny. Dzięki temu, decydując się na przykład na wkopany, odkryty basen w ogrodzie, warto wybrać miejsce w pełnym słońcu. W taki sposób, o wiele łatwiej i szybciej nagrzeje się basen i będziesz mógł zaoszczędzić na ogrzewaniu wody, a także wydłuży to czas na kąpiele w ciągu długich, letnich dni.

Konieczne będzie też zorientowanie się, w stanie gruntów na swojej działce. Należy też upewnić się, że wybudowanie basenu w ogrodzie nie spowoduje zwilgotnienia ziemi na sąsiednich działkach. Budowa basenu może być odpowiednim wyborem, należy się jednak do niej odpowiednio przygotować.

Basen w ogrodzie – o czym jeszcze warto pamiętać?

Basen w ogrodzie to świetne rozwiązanie na cały sezon letni. To świetne dopełnienie trampoliny, jacuzzi czy ogrodowego placu zabaw. Dzięki temu Twój ogród będzie prezentował się świetnie. Podczas planowania warto wziąć pod uwagę konieczność zakupu innych dodatkowych elementów wyposażenia, takich jak filtry piaskowe, maty do okrycia, chemie basenowe i inne. Są one niezbędne dla utrzymania basenu w dobrej kondycji. Dodatkowo warto rozważyć zakup rozwiązań mających na celu podgrzewanie wody, wykorzystując w tym celu pompę ciepła dedykowaną do basenu. Należy też dbać o czystość basenu, np. usuwać glony w basenie.

 

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy