Basen betonowy czy z bloczków? Doradzamy

Budowa basenu ogrodowego to duże wyzwanie finansowe oraz logistyczne. Przed podjęciem decyzji o jego budowie warto wiedzieć, że istnieją różne sposoby na powstanie basenu w ogrodzie. Niektóre baseny stworzone są bloczków, a inne oparte są na gotowej niecce. Jakie zalety i wady ma każde z tych rozwiązań. Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.

Basen z bloczków – czym jest?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów basenów ogrodowych jest ten budowany przy pomocy betonowych bloczków. Jego stworzenie jest dosyć proste. Na początek należy zrobić wykop o takich wymiarach, w jakich planujemy basen. Wykop ten jest później wykładany betonowymi bloczkami, które stanowią o jego konstrukcji. Sprawdź https://www.hirsch-porozell.pl/produkty/bloczki-do-budowy-basenow/ i kup bloczki do budowy własnego basenu!

Tego rodzaju basen posiada swoje zalety i wady. Rozpocznijmy od tych pierwszych. Tym, co charakteryzuje baseny z bloczków to wysoka trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Ta opcja pozwala nam także na budowę basenu o takim kształcie, jakim chcemy. To właśnie trwałość i dowolność rozmiarów konstrukcji sprawia, że tak wielu ludzi się na niego decyduje.

Nie można jednak zapominać o wadach. Największą spośród nich są koszty utrzymania. Jest to głównie spowodowane wysokimi kosztami wymiany wody, a także dużą powierzchnią do czyszczenia. Dla niektórych istotną wadą może być również długość trwania budowy takiego basenu. Jest ona znacznie dłuższa niż w przypadku gotowej niecki.

Basen o gotowej niecce – co warto o nim wiedzieć?

Alternatywą dla basenu z bloczków betonowych są baseny o gotowych nieckach. Gotową nieckę basenową możemy zakupić u wybranego producenta. Proces instalowania polega na stworzeniu wykopu dostosowanego kształtem do zakupionej niecki, a następnie wstawienie jej na miejsce. Ze względu na oszczędność czasu jest to bardzo popularne rozwiązanie.

Jakie zalety posiada tego rodzaju rozwiązanie? O zasadniczej już zdążyliśmy wspomnieć – jest to oszczędność czasu przy budowie. Zakup gotowego basenu zaoszczędza nam wielu prac, które należałoby wykonać przy basenie betonowym. Zaletą są także niższa cena niż w przypadku basenów betonowych, która wynika z mniejszej liczby elementów, które trzeba dokupić.

Jakie są wady? W pierwszej kolejności należy tutaj wspomnieć o ograniczeniach związanych z kształtem oraz głębokością. Kupując gotową nieckę basenową, nie mamy możliwości dostosowania jej do własnych potrzeb – jesteśmy ograniczeni do propozycji znajdujących się w ofercie producenta. Sprawia to, że nie ma szans na większą personalizację.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy