Aranżacja wnętrz w cieniu inflacji – jak wzrosły ceny materiałów budowlanych w tym roku?

Aranżacja domu budową aczkolwiek wszyscy wiemy, że ceny na rynku rosną przez szalejącą inflację.

Pandemia i obowiązujące obostrzenia wpłynęły nie tylko na wygląd dzisiejszego świata pod względem społeczeństwa, ale także i gospodarki. Ogromne zmiany, jakie przeszły w niemalże każdej dziedzinie – w tym budownictwie – doprowadziły też do wzrostu cen. Inflacja widoczna jest na każdym kroku, bo tak naprawdę wszystko zdrożało. Niestety, dotyczy to także materiałów do mieszkań.

W jaki więc sposób zmieniła się aranżacja wnętrz i ogólna konstrukcja mieszkań? Jak bardzo wzrosły ceny materiałów i czy można coś z tym zmienić? A może lepiej czekać na “lepsze” dni i na niższe ceny? Sprawdź już teraz co zrobić, aby sprawnie i ładnie zaaranżować wnętrze bez najmniejszego problemu!

Główne powody wzrostu cen, czyli koronawirus czy inflacja?

Od kilku lat zauważyć możemy bardzo szybki wzrost zarówno pensji minimalnej jak i mediany stawek. Gwarantuje to oczywiście wyższy poziom życia. Niestety, wraz z gwałtownym wzrostem pensji i stawek obowiązujących w Polsce, wzrosła też cena niemalże każdego produktu. Jest to spowodowane, między innymi, nowymi podatkami. Innym jednak powodem wyższych cen jest wszechobecna pandemia.

Covid-19 to jeden z głównych powodów, który to sprawił, że życie niejednego z nas przewróciło się do góry nogami. Nowa rzeczywistość spowodowana przez pracę zdalną i wprowadzone przez koronawirusy restrykcje dała się we znaki i wymusiła nie tylko na pracownikach, ale także na pracodawcach wiele zmian. Niestety, choć tak zwane białe kołnierzyki, czyli prace niewymagające aktywności fizycznej, mogły być prowadzone głównie za pomocą dostępnych narzędzi informatycznych, tak prace fizyczne, w tym produkcja budulca i innych niezbędnych materiałów do konstrukcji mieszkań miało o wiele trudniejsze zadanie.

Oprócz trudności z pracą osób fizycznych, problematyczne były też inne kwestie związane z dostarczeniem najróżniejszych materiałów – od styropianu i elementów drewnianych, po stal, beton i każde inne rozwiązania. Chodzi tutaj rzecz jasna o obróbkę i transport. Istnieje jednak sposób na to, aby poradzić sobie z drożyzną i bynajmniej nie chodzi tutaj o przeczekanie trudnego okresu, który trwać może bardzo długo, a wysoka inflacja może jedynie spotęgować problem.

W jaki sposób należy zaaranżować wnętrze w sposób budżetowy?

Przede wszystkim, musimy pamiętać o tym, że dekoracje i właściwa kolorystyka jest często ważniejsza niż sam rodzaj wykorzystanego materiału. To właśnie dlatego imitując nowoczesne i stosunkowo drogie wykończenia decydujemy się na konkretną kolorystykę. Mogą to być stonowane barwy w postaci bieli, beżu, czy też ostatnio popularnych i zyskujących na uznaniu kolorach ziemi.

Wzrost cen materiałów budowlanych

Alternatywą, która wprowadzi nieco życia do pomieszczeń, będzie wykorzystanie wyrazistego koloru nie na wszystkich, ale na jednej ścianie. Odcienie kamieni szlachetnych jak, na przykład, rubiny, szmaragdy, szafiry, będą idealne. Alternatywą dla tego typu rozwiązania będzie matowa czerń – odważny, aczkolwiek niezwykle unikalny i wyróżniający się na tle pozostałych propozycji kolor.

Każde luksusowe pomieszczenie cieszy się także właściwie dobranymi dodatkami. Chodzi tutaj o wykorzystanie najpopularniejszego materiału kojarzącego się z bogactwem, a mianowicie złoto. Ten szlachetny minerał zdobi w luksusowych apartamentach nie tylko biżuterię, ale także i sztućce, zastawy, czy nawet klamki i uchwyty meblowe. Warto pójść w stronę mosiądzu i imitacji złota czy też po prostu metalu w kolorze złota, aby uzupełnić nasze mieszkanie świecznikami, ramami obrazów, figurkami, a także innymi mniejszymi elementami.

Niemniej istotna jest dekoracja okna, która to sama w sobie może wiele powiedzieć o pomieszczeniu jak i o właścicielach. Spore podwyżki i wszechobecna inflacja dotknęła także materiałów, z których wykonywane są zasłony. Jednakże, warto uwzględnić firany woalowe lub po prostu rolety rzymskie. Z uwagi na ich ponadprzeciętną grubość i krój, nie wpuszczają tyle światła co standardowe rolety. Jednakże, robią to w bardzo atrakcyjny dla oka sposób. Takie rolety najlepiej uzupełnić zasłonami, który byłyby wykonane z aksamitu. Jak wszyscy wiemy, nie jest to tani materiał. Dlatego welwet będzie świetną alternatywą o podobnej charakterystyce, lecz niższej cenie.

Artykuł napisany dzięki Perfect Space – Warszawskiej Agencji Aranżacji i Architektury Wnętrz.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy