3 sprawdzone domowe sposoby na glony w basenie

Glony w basenie są największą zmorą właścicieli i to one są odpowiedzialne za nadanie wodzie niezachęcającego, zielonego koloru. Własny przydomowy basen to marzenie wielu osób, które często rezygnują jednak z tego pomysłu nie tylko ze względu na wysoki koszt inwestycji, ale również przez problemy związane z utrzymaniem takiego kąpieliska na odpowiednim poziomie czystości.  Czym wyczyścić basen z glonów?

Może zainteresują Cię także nasze artykuły:

Zobacz najlepsze domowe sposoby na glony w basenie!

Skąd biorą się glony w basenie?

Z reguły glony w basenie rozwijają się w wodzie, kiedy nie jest ona wystarczająco często filtrowana za pomocą pompy. Sprzyjające warunki do rozwoju tych mikroorganizmów to także wysoka temperatura powietrza, zbyt niski poziom chloru w wodzie oraz obecne zanieczyszczenia, takie jak trawy czy liście. Słabo filtrowany, nieoczyszczony i pozbawiony chloru basen stanowi idealne środowisko dla rozwoju glonów, które namnażają się w zbiorniku w szybkim tempie, powodując mętnienie wody i zmianę jej koloru na zielonkawy. Glonom w basenie towarzyszy także nieprzyjemny zapach, tworzenie osadu na ściankach oraz efekt tak zwanego śliskiego dna.

Glony w basenie - czym wyczyścić glony w basenie?

Usuwanie mechaniczne glonów

Glony w basenie najczęściej usuwane są mechanicznie, czyli poprzez czyszczenie ścianek i dna zbiornika na przykład szczotką. Zielone powierzchnie i śliskie osady wystarczy porządnie wyszorować, dzięki czemu oderwą się od brzegów, a wtedy wyłapie je system filtrujący wodę. Warto pamiętać, że glony pojawiają się w wodzie stojącej (nieruchomej), dlatego odpowiednio wydajny system filtracji nie powinien dopuścić do ich nadmiernego rozwoju.

Jeśli glony w basenie dotyczą dużego zbiornika, zamiast szczotki do usuwania nalotów warto wykorzystać specjalny odkurzacz podwodny (do szlamu i glonów). Taki sprzęt umożliwia szybkie i łatwe oczyszczenie dna basenu z wszelkich zanieczyszczeń. Niestety jego cena jest dosyć wysoka – może wynosić nawet 2 tysiące zł.

Domowe sposoby na glony w basenie – witamina C

Na pytanie: czym wyczyścić basen z glonów domowymi sposobami, najczęściej pada odpowiedź „kwasem askorbinowym„. Substancja ta to nic innego, jak witamina C, która chociaż nie zabija glonów i nie działa dezynfekująco, to szybko i skutecznie usuwa brązowe i zielone zabarwienie wody. Aby oczyścić nią zbiornik, wystarczy przygotować mieszankę kwasu askorbinowego i wody, a następnie wlać ją do basenu. Już po kilkunastu minutach woda odzyska krystaliczną czystość. Metoda zastosowania witaminy C na glony w basenie nie jest jednak idealna. Po pierwsze, efekt utrzymuje się krótko. Po drugie, na skutek działania kwasu askorbinowego pH wody ulega obniżeniu, co może wiązać się z podrażnieniami błon śluzowych i nosa osób kąpiących się. Co więcej, substancja obniża także skuteczność dezynfekcji wody i zwiększa ryzyko korozji elementów metalowych.

Usuwamy glony w basenie chemią basenową

Kiedy domowe sposoby na glony w basenie okazują się niewystarczające, ponieważ problem jest już bardzo nasilony, konieczne staje się zastosowanie środków chemicznych, czyli tak zwanej chemii basenowej. Preparaty tego typu dodaje się do wody regularnie – samodzielnie lub przy pomocy dozowników automatycznych. Skuteczne powinny okazać się także tabletki chloru, które zabijają bakterie i inne substancje organiczne. Chlor działa już w około 4 godziny, jest niedrogi i prosty w dozowaniu. Nie można jednak stosować go w nadmiarze, ponieważ podobnie jak kwas askorbinowy, może powodować podrażnienia.

Sól zamiast chloru

Jeśli obawiamy się korzystania z chemii basenowej lub źle reagujemy na chlor, możemy wykorzystać inne domowe sposoby na glony w basenie, czyli między innymi sól kuchenną. Warto mieć jednak na uwadze, że zwykła sól kuchenna zawiera w sobie składniki, które mogą uszkodzić nawierzchnię basenu. Dlatego rezygnując z chloru na rzecz dezynfekcji solą, musimy zainwestować w urządzenie służące do elektrolizy soli. Elektrolizer działa jako generator chloru. Nie ochroni jednak przed rdzewieniem elementów zbiornika wykonanych z żelaza czy aluminium.

Istnieje wiele sposobów na glony w basenie, jednak najskuteczniejsza jest profilaktyka. Regularnie czyszczony, chlorowany i efektywnie filtrowany zbiornik nie powinien zazielenić się nawet w trakcie sezonu kąpielowego.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy